Partier, diverse
Partier beskrivs alltid så korrekt som möjligt, men räkna dock med att kvalité kan variera om inget annat anges.

Objekt Nr:Beskrivning:Minimipris:
791Fin vadderad Leuchtturm pärm med samling Grekland, Turkiet och Cypern, mest stämplat, på neutrala blad. Totalt över 900 märken, mest äldre.150
792Samling England stämplat 1971-1990 i Stender album. Totalt cirka 650 märken och några brev. Alla monterade i fickor.125
793Samling England stämplat 1990-98 i Leucht-turm album med fickor. Totalt cirka 325 märken.100
794Album Rumänien beg/obeg på bladsats 1858-1970 i klämfjäderpärm. Cirka 700 märken med flest före 1950. Några block ingår.150
795Stor tjock insticksbok med postfriskt och stämplat Polen perioden 1967-72. Massor med kpl serier motivmärken. Totalt cirka 2000 märken och ett 25-tal block.250
796Samling Sverige ++ i Estett album 1959-72 med kpl serier och även lösa 3-sidiga samt en del häften och block. Endast några få luckor, annars överkomplett. Facit 10-11.000:-250
797Samling BRD stämplat i Schaubek album fram till 1994. Totalt ca 575 märken och några block. Monterat med fastsättare.100
798Bunt med ett 40-tal svarta visirblad med stämplat Nederländerna varav mycket äldre. Vissa blad är överfulla med märken.150
799Samling Sydafrika ++/+/beg 1910-88 i Leuchtturm album med fickor. Bladen med tjänstefrimärken saknar fickor. Totalt ca 475 frimärken. Album i fint skick.250
800Två stora tjocka insticksböcker med gamla tyska stater, Tyska riket samt därefter områden som Danzig, Memel, SAAR med flera områden. Till största delen stämplat men också en del ostämplat här och där. God kvalité.700
801Samling Finland ++/+/beg på bladsats fram till år 2000. Totalt ca 1000 märken och några block. Allt monterat i fickor. Många kpl serier. Pärm ingår inte.500
802Kontorspärm med mest stämplat Nicaragua och något Peru och Panama på vita blad.100
803Samling Ungern ++/+/beg på albumblad 1871-1975 i två kontorspärmar. Totalt över 2000 märken och ett 15-tal block med massor med kpl serier, vackra motiv o.s.v.200
804Stor insticksbok med ++ Färöarna 1975-95, nästan komplett med två ex av vardera av de flesta serier. Facit ca 6900:-300
805Samling och parti stämplat Japan i tre stora insticksböcker varav två tjocka. Verkar vara äldre till 1970-talet,200
806Samling ++/stpl Finland 1988-2001 i två stora Sovjettjocka insticksböcker. Oftast både ++ och stpl av samma serie. Totalt ca 600 märken och ett 50-tal block/häften. Mot slutet många lyxstämplar.450
807Sovjet stämplat i två insticksböcker. Verkar vara 1950-70-talet.100
808Stor tjock insticksbok med Tyskland, mest Riket och BRD men även något områden. Till största delen stämplat.200
809Samling Finland ++/+/beg på Leuchtturm bladsats med fickor fram till 1975 i kläm-fjäderpärm. Totalt cirka 825 märken med många kpl serier. Stora avsnitt kompletta.425
810Dublettlager stämplat Island på 24 svarta visirblad i pärm, gammalt och fram till 1990-talet.250
811Stor tjock insticksbok halvfull med några sidor DDR från 1967 och framåt, Berlin 1948-70-talet samt zoner, allt ++/+/beg i god kvalité.300
812Stor tjock Leuchtturm insticksbok med ++/+/beg Tyskland besatta zoner 1946-49 samt därefter DDR fram till 1967. Totalt över 2000 märken i god kvalité.400
813Två stora insticksböcker med mest stämplat BRD 1951-2016. En del ++/+ ingår här och där.400
814Bunt med 33 svarta visirblad med DDR 1970-80-talet, mest stämplat.75
815Pärm med äldre Europa på gamla insticksblad, t.ex. Schweiz, Österrike, Spanien, Italien, tyska områden m.m.. Gissningsvis kring 1500 märken beg och obeg fram till 1940-talet.400
816Parti Island ++/+/beg i stor insticksbok, mest stämplat. Totalt cirka 750 märken fram till 2000-talet.300
817Parti Sverige ++ 1940-talet, nästan bara BB-par i delar av häften. Facit över 20.000:-. Dessutom några ex med fastsättarspår oräknat. Lågt utrop! På gamla visirblad i enkel pärm.700
818Tre insticksböcker med parti ++/+ Sverige medaljong t.o.m 1970-talet.250
819Samling Färöarna ++ 1995-2010 på 27 svarta visirblad i pärm. Massor med block ingår denna period liksom kpl serier. Facit över 8000:-400
820Insticksbok med Sverige ++/+ Oscar till 1940-talet med en del bandmärken, kongress/före-ning, Postverket och 1940-talet. Facit över 20.000:- Flera smala BC/CB oräknade.700
821Stor insticksbok med ca 350 stämplade Island fram t.o.m. 1970-talet. Verkar vara olika.150
822Samling Tjeckoslovakien stämplat 1918-1990-talet i stor tjock Leuchtturm insticks-bok.150
823Stor tjock insticksbok med samling Ungern mest stämplat 1945-1975 med många kpl serier. Totalt omkring 1500 märken.200
824Bunt med ett 60-tal svarta visirblad med stämplat USA, till största delen äldre.200
8251 kg kuvert från egen mottagen post från Sverige. Stämplar och bättre frankeringar ingår liksom en del ostämplat, bl.a. ett 30-tal valörlösa och några rabattfrimärken.150
826Låda med parti frimärken hela världen ++/+/beg varav en hel del Norden i många påsar, kuvert och på insticksblad. Till stor del äldre märken, även bättre.400
827Låda med blandat innehåll diverse länder till stor del äldre Norden i påsat, kuvert, på in-sticksblad o.s.v. Mest stämplat.400
82812 större insticksböcker med beg och obeg frimärken diverse länder. Lite glest med märken i flera.200
829Kartong med nästan bara stämplat i 12 större insticksböcker, bl.a. England, Österrike, Irland, Italien, Portugal m.fl. länder i Europa. En hel del äldre ingår och även massvara.150
830Större skokartong med parti mest stämplat Syd- Mellan- och Nordamerika i mängd påsar och kuvert, mestadels osorterat. Mycket att plocka med.200
831Låda med omväxlande parti svenska och utländska brev, några vykort, helsaker, minnespost o.s.v. Trevlig blandning. Bättre ex här och där.300
832Danmark, souvenirmapp Hafnia 76 med 4 FDC med vinjetter.20
833Åland. Officiell årsbok 1994-95 med ++ märken. Facit 600:-100
834Parti ++/beg Island på 17 svarta visirblad. Facit kring 3500:-200
835Några insticksblad med ca 330 mest stämp-lade Estland, Lettland, Litauen.40
836Island ++ årssats 1999. Facit 550:-82
837Parti stämplat Schweiz på 18 visirblad och i ett par kuvert. Från äldre och framåt. Totalt kring 800 märken.100
838Parti Norden ++/+/beg i visirpärm med 25 svarta visirblad samt bunt extra blad. Både lite äldre och fram till 1980-talet.200
839Parti Sverige ++ mjuka häften lägre valörer. Nominal 2.000:- Markeringar ingår.650
840Bunt med 19 Postmusei vernissagekort 1980-90-talet, alla olika.20
841Bunt med 19 vykort på Adolf Hitler, tre olika. Alla frank med Mi 887 och stämplade Berlin 20/4 44100
842Bunt med 17 brev över engelska kanalen under poststrejken 1971. Alla med speciell etikett och stämplar Emergency Postal Service.150
843Norge. Bunt med 6 vykort början på 1900-talet varav 5 till utlandet samt 5 brev 1900-1940-talet varav 4 till utlandet bl.a. ett till Kungen av Danmark 1907100
844Bunt med ett 20-tal objekt Sverige ++/+ Land-storm, bandmärken, 1940-talet o.s.v. osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 900:-400
845Som nummer 844.400
84628 svenska ++ mjuka häften osålda vid tidigare auktioner varav 20 har markeringar. Alla är olika. Tidigare utrop ca 1000:-500
84714 svenska ++ objekt automathäften osålda vid tidigare auktioner, 8 med markeringar. Tidigare utrop ca 1000:-450
848Ett 25-tal objekt Sverige stämplat vapen, ringtyp, bandmärken o.s.v. osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1200:- Bra märken.550
849Som nummer 848550
85020 objekt Norge ++/beg mest 1930-50-talet osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 700:-350
851Ett 30-tal objekt Danmark ++/+/beg osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1000:-. Från skillingar och framåt450
85215 objekt Grönland ++/beg osålda vid tidigare auktioner. Tre block ingår. Tidigare utrop cirka 400:-200
853Ett 20-tal objekt Island ++/+/beg osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop ca 800:-350
854Ett 30-tal objekt ++/+/beg Finland osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1200:-.500
855Åland 16 objekt ++ osålda vid tidigare auktioner, mest häften. Tidigare utrop cirka 316:-150
856Ett 70-tal objekt från länder utom Norden osålt på tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1700:- vilket är ungefärliga värdet i euro. Tillfälle!800
857Bunt med 25 stämplade hela häften eller block 1970-2000-talet. Inga PFA-stämplar. Prakt-stämplar finns.150
858Som nummer 857150
859Norge Kuvert med parti ++. Nominal 500:- Nkr. Flera högre valörer.200
860Danmark. Kuvert med parti ++. Nominal 500:- Dkr.200
861Finland. Parti med 100 postfriska frimärken 1 klass.200
862Parti svenska ++ mjuka häften, alla med ryggtryck. Nominal 700:-400
863H 371, Stockholmia 86. Bunt med 25 post-friska häften. Nominal 250:- Priset på Posten var 1000:-150
864Ivan Agueli. Bunt med 25 postfriska block.75
865Som nummer 864.75
866Mosaikbroderier. 10 postfriska block. Facit 1000:-50
867Vilda orkidéer. Bunt med 45 postfriska block. Postpris 450:-185
868Världsungdomsåret. Bunt med 50 postfriska block. Postpris 500:-195
869Svensk Flyghistoria. Bunt med 50 postfriska block. Postpris 600:-255
870Friidrott. Bunt med 50 postfriska block. Post-pris 550:-210
871Svensk Filmhistoria. Förseglad bunt med 50 block. Postpris 500:-220
872Svensk Filmhistoria. Bunt med 50 postfriska block. Postpris 500:-220
873Musik i Sverige. Förseglad bunt med 50 block. Postpris 575:-245
874Musik i Sverige. Bunt med 50 postfriska block. Postpris 575:-245
875Bunt med 25 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med Oscar.150
876Som nummer 875.150
877Bunt med 25 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med medaljong.100
878FDC 16/5 55, Frimärket 100 år, 10 ex, alla kpl med båda DD-paren. Facit 1500:-75
879FDC 1/7 55, Stockholmia 55, 10 ex. Facit 2000:-200
880Sverige ++ årssats 1972, förseglad. (950)50
881Sverige ++ årssats 1974, förseglad. (750)35
882Sverige ++ årssats 1974, förseglad. (750)35
883Sverige ++ årssats 1975, förseglad. (400)35
884Sverige ++ årssats 1975, förseglad. (400)35
885Sverige ++ årssats 1977, förseglad. (350)30
886Sverige ++ årssats 1978, förseglad. (490)40
887Sverige F 653-54 ++ Europa 1969, 10 kpl ++ serier varav två häften. Facit 700:-35
888Sverige F 653-54 ++ Europa 1969, 50 kpl ++ serier varav 6 häften. Facit 3500:-150
889Portugal. Bunt med ett 30-tal postfriska block 1980-2000-talet. Mi ca 170 euro.100
890Portugal. Bunt med ett 70-tal postfriska block 1980-2000-talet200
891Grönland. 29 ++ övre marginalnummerfyr-block. Dubletter ingår.45
892Bunt med ett 40-tal svenska ++ ändmärken med banderoll, nästan bara 1940-talet, bl.a. Montelius, Linné, Flottan, Birgitta. (högva-lörerna)75
893Postmusei samlarfolder nr 1, med svartavdrag och 3-strip ++. Facit 300:-25
894Parti svenska ++mjuka häften, alla med dubbla markeringar. Nominal 500:-300
895Som nummer 894300
896Parti med 25 svenska ++ mjuka häften, alla med dubbla markeringar. Nominal 1021:-600
897Parti med ett 40-tal svenska ++ bättre mjuka häften. Facit cirka 5000:-300
898BRD. FDC 20/7 64, block 3, vinjett. Michel 100 euro.100
899BRD. Ersttagsblatt nr 1-28 år 1977 kpl15
900Bunt insticksblad med parti Touva, mest stämplat. Totalt cirka 180 märken.50
901Parti 12 öre Vapen stämplat, 100 ex.300
902Som nummer 901300
903Kuvert med ett 30-tal stämplade block från Sovjet.50
904Parti med ett 70-tal postfriska block från länder i Europa.100
905Grönland. Parti med 64 postfriska övre eller undre marginalnummerfyrblock, mest 1980-talet. Totalt 256 ++ märken. Nominal ca 1100:- Dkr.400
906Ivan Agueli. Bunt med 25 postfriska block75
907Som nummer 90675
908Som nummer 90675
909Kpl sats Stockholmiahäften med specimenpå-tryck, i folder.25
910Kpl sats Stockholmiahäften med specimenpå-tryck, i folder. Alla häften har cyls+kn50
911PFA:s gåva till abonnenterna 1987, cirkus-blocket i folder, 5 ex.25
912Grönland, kuvert med ++ bättre valörer. Nominal 300:-100
913Kuvert med 6 postfriska häften Madeira och 4 häften Azorerna, allt 1980-90-talet. Mi totalt 131 euro. Två dubletter ingår.100
914Färöarna ++ årssats 1997. Facit 250:-25
915Island ++ årssats 1979. Facit 130:-13
916Island ++ årssats 1980. Facit 150:-15
917Island ++ årssats 1982. Facit 170:-17
918Island ++ årssats 1997. Facit 400:-60
919Island ++ årssats 1998. Facit 400:-60
920Åland ++ årssats 1996. Facit 190:-20
921Lettland och Litauen. Några insticksblad med totalt ett 80-tal postfriska samt 4-block, alla olika och 1990-talet.25
922Sverige FDC 2000 kpl. Postpris 398:-50
923Sverige FDC 2001 kpl. Postpris 456:-50
924Sverige FDC 2002 kpl. Postpris 497:-50
925Sverige FDC 2003 kpl. Postpris 540:-50
926Sverige FDC 2004 kpl. Postpris 491:-50
927Sverige FDC 2005 kpl. Postpris 515:-50
928Sverige FDC 2006 kpl. Postpris 491:-50
929Sverige FDC 2007 kpl. Postpris 559:-100
930Sverige FDC 2008 kpl. Postpris 571:-100
931Sverige FDC 2009 kpl. Postpris 614:-100
932Sverige FDC 2010 kpl. Postpris 611:-150
933Sverige FDC 2011 kpl. Postpris 694:-150
934Sverige FDC 2012 kpl. Postpris 651:-200
935Sverige FDC 2013 kpl. Postpris 668:-200
936Sverige FDC 2014 kpl.200
937Sverige FDC 2015 kpl.200
938Sverige FDC 2016 kpl.200
939Ask med litet parti svenska ++ mjuka häften, mest 1960-70-talet och nästan alla olika. Facit cirka 5500:-275
940Ask med parti ++/+/beg Island, osorterat. Hundratals märken till stor del äldre. Bättre ingår här och där.150
941Ask med ett 80-tal svenska ++ mjuka häften 1940-70-talet varav flera bättre. Facit över 7000:-250
942Kartoteklåda Sverige stämplat Vapen t.o.m. 1970-talet i pergamynkuvert, till största delen sorterat. Många läsbara stämplar har obser-verats. Bättre märken ingår.300
943Mindre diverseask Sverige ++/+ i kuvert och på insticksblad. Nominal över 200:- samt diverse oräknat.100
944Ask med svenska ++ mjuka häften 1940-talet t.o.m. början av 1970-talet, ett par ex av vissa annars olika. Facit över 20.000 med ev markeringar oräknat. Bra kvalité.750
945Parti ++ BRD och Berlin mest 1980-84 i enstaka serier samt 4-block. Mi BRD ca 500 euro och Berlin ca 375 euro.300
946Ask med parti ++ Liechtenstein 1970-83 mest kpl serier i 4-block från abonnemang. Mi cirka 450 euro.200
947Ask med Sverige ++ nominal 1.000:-, lösa märken och häften. Allt i låga valörer.300
948Ask med Sverige ++ nominal 1000:-, lösa märken och häften, serier. Bättre ingår. Allt i låga valörer.300
949Ask med Sverige ++ nominal 1000:-, lösa märken, strip och en del häften. Bättre märken ingår. Allt i låga valörer.300
950Liten insticksbok med ca 150 beg och obeg mest engelska kolonier 1940-talet.50
951Bunt med 8 resturvalshäften Sverige varav 6 med stämplade och 2 med ++/+ märken, äldre till nyare med både enstaka och en del block. Högt restvärde.200
952Ask med parti svenska ++ mjuka häften, bara bättre som Fåglar, Gammaldags jul, Idrotts-flickor, Glas, flera Nobel o.s.v. Facit cirka 20.600:-. Markeringar oräknat.750
953Bunt med 9 resturvalshäften monterade 1980 med märken från Island och Sverige. Bättre märken finns kvar. Gammal prissättning.200
954Ask med påsar och kuvert stämplat och ++ Norden utom Sverige. En del verkar vara ordnat för försäljning.400
955Ask med ++ Sverige äldre till 1970-talet på insticksblad med nominal ca 300:-. Dess-utom bunt häften med nominal ca 300:-200
956Parti Sverige postfriska mjuka häften mest 1960-70-talet. Facit cirka 17.000:-650
957Kartoteklåda med parti svenska ++ automat-häften HA 6 – 19. Facit över 7.000:-250
958Skokartong full med påsar och kuvert med mest stämplat diverse länder varav en hel del från Europa. Bunt med ett 40-tal postfriska block ingår.200
959Ask med svenska objekt till stor del i kuvert ordnade till någon klubbauktion eller försälj-ning, mest äldre. Facit kring 10.000 med både enstaka bättre och kpl serier.500
960Låda med parti Sverige stämplat i två visir-album med totalt ett 90-tal svarta visirblad och fyra insticksböcker. Mestadels märken, par och block från 1950-80-talet med en hel del läsbara stämplar här och där.500
961Island. Bunt med 30 obeg 3-delade brevkort (provtryck?)50
962Parti Schweiz på bunt gamla albumblad, visir-blad och i två insticksböcker. En hel del är äldre, bl.a. Pro Juventute och Pro Patria.200
963Parti beg och obeg Tyskland med Riket, BRD, DDR och områden i tre gamla album, bunt visirblad, lösa albumblad och ask med kuvert osorterat. Mycket äldre material. Tusentals märken.300
964Skokartong full med påsar och kuvert Tysk-land stämplat, Riket, BRD, DDR, områden o.s.v. Till viss del sorterat. Många tusen märken. Mycket att plocka med.200
965Kartong med 6 insticksböcker beg och obeg mest Afrika men även Tyskland 1938-45. Några lösa insticksblad ingår.150
966Ask med bunt insticksblad, gamla albumblad samt påsar och kuvert med stämplat Tyskland med områden nästan allt osorterat.150
967Kartong med 12 insticksalbum/album mest stämplat hela världen. Glest med märken200
968Låda med mest stämplat DDR 1950-80-talet på neutrala blad. En del av bladen i plastfickor. Många märken.150
969Parti hela världen stpl/++/+ i 14 insticks-böcker, lite glest med märken i vissa.400
970Omfattande parti Sverige stämplat i tre tjocka, stora insticksböcker med ringtyp, Oscar, medaljong, bandmärken i papperssorter, vattenmärken, 1940-talet och framåt till 2000-talet. Dessutom en mindre insticksbok med tjänste och lösen. Säkert många tusen märken totalt.700
971Diverselåda Norden utom Sverige, mest stämplat, i tre insticksböcker, äldre album, i påsar och kuvert, på insticksblad o.s.v. Några få blad andra länder ingår.300
972Stor bunt med mest stämplat Norden på gamla albumblad, visirblad och i påsar och kuvert. Nästan bara äldre märken. Stämplar har observerats. Mycket att plocka med.450
973Kartong med 12 insticksböcker med mest stämplat hela världen till stor del äldre. Glest med märken i vissa böcker.200
974Parti Tyskland stämplat i fyra insticksböcker, mest BRD men även lite Riket och om-råden200
975Diversekartong med 4 insticksböcker, lösa blad med märken, ask och påsar till största delen stämplat och Syd- Mellan- och Nord-amerika men även en del Europa m.m.150
976Kartong med parti beg och obeg Syd- Mellan- och Nordamerika i 4 insticksböcker och stor mängd lösa albumblad. Till stor del äldre märken. Massor med märken.200
977Parti diverse länder stämplat, ostämplat i askar och påsar samt bunt visir och andra blad. Osorterat. Tusentals märken. Säkert en del massvara men användbart kan finnas.150
978Låda med 7 pärmar/insticksböcker diverse länder ++/+/beg, bl.a. Österrike, England, Frankrike, Grekland, Jugoslavien.200
979Kartong med några gamla pärmar, skokartong med osorterat hela världen och två plastaskar osorterat diverse. Mycket att plocka med.200
980Fyra Borek specialalbum till VM i fotboll 1978 med cirka 190 block och 390 märken i kpl serier diverse länder, allt postfriskt. Några brev ingår även.250
981Kartong med parti mest stämplat hela världen i ett par album, kontorspärm, insticksbok, lösa blad och skokartong med perg kuvert. Många märken.150
982Restkartong med nästan bara frimärken från Norden i fyra pärmar, på lösa albumblad och ett par askar med kuvert, till viss del äldre och både stämplat och ++/+250
983Kartong med bunt visirblad, insticksblad, lösa albumblad, ett par askar m.m. Till största delen stämplade frimärken från diverse länder i Europa.150
984Kartong med parti frimärken hela världen i tre album, två insticksböcker, bunt visirblad och skokartong med kuvert, påsar och askar. Tusentals frimärken.200
985Diversekartong med 5 album eller insticks-böcker beg/obeg hela världen med en del Europa som England och Tyskland samt diverse andra områden.150
986Mindre låda med nästan bara brev till samlare, leveranskuvert från frimärksfirmor, rek, värde, många prakt och lyxstämplar från 2000-talet, blockfrankering o.s.v.200
987Ask med diverseparti Sverige stämplat på ett 35-tal svarta visirblad, i en ask och några kuvert. En del blad med stämplade märken ingår (vissa prakt/lyx). Dessutom bunt post-girokvitton.200
988Cirka 10 cm tjock bunt med visirblad och gamla albumblad beg och obeg till största delen från Asien och Australien div områden. Många tusen märken.200
989Kartong med kontorspärm, insticksbok och bunt visir eller andra blad med till största delen beg märken från Asien div länder.100
990Kartong med parti frimärken i fem insticks-böcker, kontorspärm med insatta blad och i full skokartong med kuvert och påsar. Till största delen från Asien. Säkert 10.000-tals märken.200
991Tre stora tjocka insticksböcker med parti Finland stämplat och en del ++/+ fram till 2000-talet. Massor med märken, olika papper, stämplar o.s.v.500
992Parti Danmark stämplat och något ++/+ i fyra stora insticksböcker varav tre är tjocka. Märken fram till 2000-talet. Börjar med skillingar och tvåfärgade uppsatta i tryckupp-lagor. Måste vara tusentals märken totalt.700
993Kartong med mest stämplat diverse länder på lösa blad, två insticksböcker, ett par pärmar och ask till stor del Afrika med mycket Sydafrika. Många tusen märken, mycket äldre.200
994Kartong med 7 insticksböcker varav en är defekt med mest stämplat Tyskland med områden.125
995Bunt med 85 FDC från de nordiska länderna utom Sverige 1960-talet t.o.m. 2000-talet. Alla brev med vinjett. Bättre ingår.75
996Parti med 100 svenska FDC 1950-talet. Högt katalogvärde.100
997Som nummer 996100
998Parti med 100 svenska FDC 1940-talet varav flera bättre som t.ex. Nobel, Skansen, GV 85 år, Nationalmuseum, Flottan.150
999Parti med svenska FDC 1950-70-talet, alla med vinjetter. Totalt 100 ex.175
1000Parti med 250 svenska Nobel-FDC 1960-80-talet.50
1001Parti med 500 svenska FDC 1960-80-talet. Bättre ingår. Slumpas!50
1002Bunt med ett 70-tal svenska FDC 1950-70-talet, alla med lite bättre vinjetter och nästan alla olika.140
1003Bunt med ett 100-tal svenska FDC 2000-talet, alla med vinjett. Mycket högt nypris200
1004Bunt svenska FDC 1990-99, 10 kompletta årgångar utom frankeringsetiketter. Alla brev med vinjett. Postpris cirka 3475:-100
1005Bunt med 150 svenska FDC 1960-70-talet, alla verkar olika och alla har vinjett.300