Partier, diverse
Partier beskrives alltid så korrekt som möjligt, men räkna dock med att kvalité kan variera om inget annat anges.
Objekt Nr: | Beskrivning: | Minimipris: |
721 | Samling Danmark ++/+ i två pärmar. Den första 1854-1960 med en del utan gummi i början. Den andra 1961-85 nästan komplett ++ med nominal cirka 1000:- Dkr monterat på SAFE dual blad. | 250 |
722 | Gammalt Stenderalbum med restsamling Tyskland med områden fram till 1950. Dessutom några lösa albumblad. Blandat stämplat och ostämplat. Totalt över 1000 märken. | 300 |
723 | Gammal insticksbok med parti Sverige stämplat och ostämplat Vapen till 1940-talet samt tjänste och lösen. En del postfriskt ingår också. | 250 |
724 | Parti äldre Danmark stämplat i defekt insticksbok och på blad i mapp. Till största delen fram till 1940-talet med god variation. Bättre märken ingår. | 300 |
725 | SAFE pärm med över 700 stämplade Danmark fram till cirka 2000 | 200 |
726 | Parti Sverige stämplat bandmärken till 1970-talet på ett 20-tal visirblad nästan bara post-friskt med många bra märken och par. Nominal minst 700:- | 150 |
727 | Gammal klämfjäderpärm med parti Sverige stämplat Vapen till 1940-talet med många ringtyp, Oscar, bandmärken o.s.v. samt en hel del läsbara stämplar. Totalt många hundra märken. | 300 |
728 | Samling Danmark stämplat 1961-2002 i Leuchtturm album och på bunt lösa album-blad. De flesta block ingår. Några enstaka ex är ++. | 200 |
729 | Bunt med ett 80-tal paketadresskort Tyskland och Nederländerna 1960-talet. | 50 |
730 | Stor insticksbok med samling/parti Japan stämplat från äldre och framåt. Uppskattat till cirka 1000-talet märken. | 200 |
731 | 13 A-4 sidor med historik över Amerikanska befrielsekriget 1976, bl.a. helark Mi 1203-52 postfriskt flaggor och block 12-15 ++ samt en del andra märken. | 50 |
732 | Större insticksbok med parti Norge ostämplat mest 1940-talet till cirka 1970. Massor med märken, kpl serier o.s.v. Alla märken verkar ha fastsättare eller spår. Slumpas! | 100 |
733 | Stor tjock insticksbok med stämplat Norge från skillingar till 2018. Totalt cirka 1000 märken. | 250 |
734 | Gtipenpärm med Sverige postfriskt medaljong till 1970-talet i ett par hundra 4-block varav flera bra som t.ex.Bellman, Sergel o.s.v. Dessutom några strip, lösa märken och några häften. Allt på visirblad. | 200 |
735 | Färöarna postfriskt och stämplat i var sin större insticksbok, omkring 150 märken i vardera, mest kpl serier. | 100 |
736 | Samling Sverige stämplat 1855-1944 och några få ++/+ på Leuchtturm bladsats med fickor. Totalt cirka 470 märken med ett 20-tal kongress/förening, några BC/CB och en del fina stämplar. Tjänste och lösen ingår. Dessutom medföljer några blad från 1980-talet. | 500 |
737 | Pärm med parti Island 1876 – cirka 1990-talet med både stämplat och ++/+, totalt bortåt 700 ex. Stämplat i början och mest postfriskt mot slutet. | 250 |
738 | Samling Norge beg/++/+ på Leuchtturm bladsats 1855-1990 i defekt pärm. Från skillingar och framåt med många märken, kpl serier, block o.s.v. | 400 |
739 | Samling Danmark stämplat 1851-1961 i SAFE dual album med cirka 300 märken varav en del skillingar och flera bättre märken här och där, | 250 |
740 | Samling med cirka 140 FDC Island 1947-1980 i defekt pärm. Många brev med vinjetter. | 50 |
741 | Stor defekt insticksbok med cirka 2000 stämplade Sverige Oscar till 1970-talet. De flesta med lite bättre stämplar och tydbara men också en del praktstämplar. | 150 |
742 | Två gamla defekta insticksböcker med mest postfriskt Sverige från 1940-talet och framåt. En del högvalörer ingår, serier o.s.v. Ovärderat. Slumpas! | 100 |
743 | Pärm med 54 vykort kungligt från Oscar och framåt insatta i plastblad, beg och obeg. Några frankerade med Oscar. | 150 |
744 | Samling Sverige stämplat 1971-83 i två defekta Gripenpärmar med enstaka, par, block, några specialstämplar m.m. uppsatt på vita blad. Nästan allt prakt eller lyxstämplat Göteborg 31, 53 eller PFA. Massor med lyxstämplar. | 200 |
745 | Visirpärm med 45 nästan nya svarta visirblad med parti mest ostämplat äldre Kroatien, Montenegro, Serbien och Trieste. | 200 |
746 | Stor tjock insticksbok med ett 90-tal stämplade block Cuba, några blad beg Norden utom Sverige samt många sidor div helgmärken. | 150 |
747 | Stor tjock insticksbok med nästan 400 mest postfriska Disney från diverse länder. Allt i prima skick. | 200 |
748 | Stor tjock Leuchtturm insticksbok med stämplat och en del postfriskt Israel. | 150 |
749 | Stor tjock Leuchtturm insticksbok med över 1300 frimärken Olympiader, till största delen stämplat. Vackra märken i god kvalité. | 200 |
750 | Två stora insticksböcker med Finland ostämplat, nästan bara postfriskt, 1910-1980-talet. Många kpl serier ingår. | 200 |
751 | Samling Finland stämplat/++/+ i Schaubek album fram till 1979. I senare delen är post-friskt insatt i fickor. Totalt över 800 märken med en del kpl serier. | 200 |
752 | Stor insticksbok med parti Grönland stämplat och en del postfriskt 1938 fram till 2010. Många hundra märken och högt värde. | 200 |
753 | Grönland. Insticksbok med cirka 400 postfriska 4-block, de flesta olika och många med marginalnummer. Mycket hög nominal. Tillfälle! | 300 |
754 | Färöarna. Tre större insticksböcker med cirka 500 postfriska fyrblock 1974-1990. | 250 |
755 | Stor insticksbok med parti Färöarna stämplat 1975-1996. | 100 |
756 | Färöarna. Stor insticksbok med postfriskt 1975-1991. Massor med kpl serier. | 100 |
757 | HAWE frimärksalbum hela världen från 1934 med över 3000 beg och obeg märken. | 250 |
758 | Större insticksbok med parti Färöarna och en del Island både ++/4-block/block/häften och stämplat. Till största delen 1990-talet och in på 2000-talet | 150 |
759 | Samling Sverige postfriskt 1972-1989 kpl i Leuchtturm album med fickor. Nominal bortåt 2000 med 58 rabattfrimärken inräknat. Fin samling och myckett fint, dyrt album | 600 |
760 | Två stora tjocka insticksböcker med parti ++/+ Sverige 1910 till cirka 1974. En del med fastsättare i början sedan bara postfriskt med massor med kpl serier. Katalogvärde oräknat men blir mycket högt. | 500 |
761 | Visirpärm. Före 1940 med parti Sverige postfriskt 1950-1970-talet på 45 vita visirblad, både enstaka, par och strip. | 200 |
762 | Samling Norge stämplat/++/+ i DAVO album fram till 1977. Totalt cirka 450 märken varav mycket är postfriskt. | 200 |
763 | Samling Danmark stämplat/++/+ i DAVO album fram till 1977. Totalt cirka 475 märken samt 5 block och något Island. Mycket är postfriskt. | 200 |
764 | Samling Finland stämplat/++/+ i DAVO album fram till 1977. Totalt cirka 500 märken varav mycket postfriskt. | 200 |
765 | Samling Sverige ++/+ på Verbis bladsats i två pärmar. Före 1940 endast enstaka märken, från 1940-talet rätt välfyllt. 1950-talet komplett och fortsättningsvis fram till 1974 saknas endast några få märken. Från 1950 och framåt verkar allt vara postfriskt. | 200 |
766 | Samling svenska mjuka häften 1950-75 på svarta visirblad i två pärmar, totalt över 220 ex med Facit över 17000 och markeringar oräknat, med bl.a. flera G VI A, Europa, Sagor, Gammaldags jul o.s.v. Bra kvalité | 750 |
767 | Parti Danmark stämplat från tvåfärgade till cirka 2000 i fem större insticksböcker, allt numrerat och i god kvalité. Massor med märken, även block. | 400 |
768 | Två Gripenpärmar med omfattande parti Sverige postfriskt medaljong till 1970-talet till stor del i 5-strip. Många bättre märken, högvalörer o.s.v. Mycket högt värde. | 400 |
769 | Parti stämplat Norge skilling till 2000-talet i sex större insticksböcker uppsatt i nummerordning med god spridning. | 300 |
770 | Omfattande parti Finland stämplat vapentyp och framåt i fyra större insticksböcker med en hel del bättre märken, kpl serier o.s.v. Allt är numrerat och i god kvalité. | 400 |
771 | Fyra större insticksböcker med parti stämplat och ostämplat Norge, Danmark, Island, Grönland, Finland. Totalt över 1400 märken äldre och fram till 1970-talet. Fina böcker. | 200 |
772 | Parti Island stämplat i fem insticksböcker från äldre och framåt. | 150 |
773 | Samling Sverige ++/+ i två SAFE dual album 1872-1974 med bl.a. bra bandmärken, ett 25-tal kongress/förening, kpl serier på 1940-talet och perioden 1950-74 helt komplett ++. Facit cirka 35000 – 40000:-. God kvalité med få undantag. Bra samling i fina album. | 2000 |
774 | Två insticksböcker med parti Island ++/+ fram till cirka 1990. En bok innehåller bl.a. över 300 postfriska 4-block (verkar olika). Högt katalogvärde. | 250 |
775 | Tre större insticksböcker med parti stämplat Island fram till cirka år 2000. Några enstaka ++/+ förekommer. | 250 |
776 | Samling Sverige ++/+ Oscar till 1969 i Schaubek album med bättre bandmärken, ett 20-tal kongress/förening, några BC/CB-par, kpl serier 1940-talet och mycket kpl 1950-talet till 1969. Bra kvalité. | 1500 |
777 | Kartong med svenska och en del utländska försändelser från Oscar och framåt, bl.a. helsaker, paketadresskort m.m. | 200 |
778 | Diverseparti hela världen mest stämplat i 8 insticksböcker och i kuvert i skolåda. En del är motivmärken. | 150 |
779 | Samling Sverige ++/+ ringtyp till 1989 i två Leuchtturm album med kaassetter, En hel del bandmärken, även bättre, ett 20-tal kongress/förening, några BC/CB o.s.v. Fram till 1942 är katalogvärdet över 40.000. Från 1943 till 1989 verkar allt komplett med bra nominal mot slutet. Albumen med fickor i fint skick. | 2500 |
780 | Omfattande dublettlager Sverige ++/+ Oscar till 1990-talet samt en del tjänste och lösen i 13 insticksböcker. Massor med märken, flest i början. | 750 |
781 | Kartong med svenska och utländska försän-delser från Oscar och framåt i god variation, bl.a. äldre Tyskland och USA, gamla svenska helsaker, paketadresskort m.m. En del vykort ingår. | 300 |
782 | Kartong med massor med påsar och kuvert med tvättat Norge till stor del lite äldre. Mycket är säkert massvara men stämplar och vattenmärken kan finnas. | 100 |
783 | Kartong med tvättat Finland delvis sorterat i massor med påsar och kuvert samt några askar. Till största delen äldre märken till stor del massvara men stämplar och vattenmärken kan finnas. Flera 10.000-tals märken. | 100 |
784 | Kartong med cirka 3,5 kg brevklipp Finland. En del äldre postklipp från 1940-talet ingår också. | 150 |
785 | Diverselåda med tre insticksböcker bl..a. sport (olympiader) diverse länder, bunt lösa gamla albumblad med mycket Rumänien m.m. | 200 |
786 | Parti Danmark stämplat i fyra insticksböcker och på några lösa blad. Från äldre och framåt. | 150 |
787 | Parti Norge mest stämplat i fem insticksböc-ker och på några lösa blad, från gammalt till nytt. | 150 |
788 | Diversekartong utlandet beg/obeg i några in-sticksböcker och på lösa blad. | 100 |
789 | Sverige. Kartong med ++/+/beg äldre till nyare i 8 insticksböcker och en äldre samling i Facit bladsats. Samlingen är i mycket blandad kvalité med många noteringar på bladen. Dock finns en del användbara märken. | 200 |
790 | Kartong med försändelser från utlandet och Sverige i god blandning, till stor del äldre, även från 1800-talet. | 300 |
791 | Kartong med 12 insticksböcker och ett par mindre pärmar med blandat sterbhusmaterial hela världen inkl Norden både stämplat och något ostämplat, till stor del äldre. | 250 |
792 | Kartong med diverse frimärken i påsar och kuvert nästan bara från Norden med bl.a. mycket Finland delvis sorterat, övervägande stämplat. | 300 |
793 | Låda med svenska försändelser från Oscar till modernt. | 100 |
794 | Kartong med utländska försändelser varav en del monterade på plastblad. En del äldre ingår. Många bra frankeringar. | 300 |
795 | Kartong med diverse försändelser Sverige och utlandet bl.a. Schweiz, Finland, Åland, diverse FDC m.m. En del äldre ingår | 200 |
796 | Kartong med svenska och utländska försändelser. Den svenska delen är till stor del från 1940-talet. Ett par buntar beg och obeg vykort tillkommer. | 200 |
797 | Kartong med mest svenska försändelser från Oscar och framåt, till stor del 1930-40-talet där det förekommer många läsbara stämplar från småorter. Dessutom en del hela världen blandat. | 200 |
798 | Samling/parti stämplat Norge 1855-2018 på cirka 190 svarta visirblad i fyra visirpärmar. Startar med 17 skillingar och fortsätter hela perioden med många märken, stämplar, block . Massor med märkeno.s.v. Bra kvalité. Fina album och blad. | 750 |
799 | Mycket omfattande dublettparti Sverige stämplat från ringtyp till år 2009 i 14 karto-teklådor. Parkombinationer ingår. Massor med märken. Stämplar har observerats. | 2000 |
800 | Bunt med ett 50-tal gamla brev förfilateli, vapen och ringtyp samt två Oscar. | 400 |
801 | Bunt med ett 50-tal svenska postfriska automathäften, nästan alla olika. Facit cirka 2300:-. Tillägg för markeringar oräknat | 150 |
802 | Nominalparti Sverige låga valörer både enstaka, block och häften. Nominal cirka 1000:-. Allt postfriskt. | 200 |
803 | Bunt med ett 60-tal Ersttagsblatt BRD 1980-talet. Verkar olika. | 60 |
804 | Ask med svensk postfrisk nominalvara både häften och lösa märken, nästan bara valörer under 2:-. Nominal över 600:- | 125 |
805 | Ask med Sverige nominal i påsar och kuvert, mest valörer under 2:-. Nominal ca 500:- | 100 |
806 | Ask med svensk postfrisk nominalvara mest 1970-talet och kvarsittande i häften varav en del med skadat omslag. Nom över 1000:- | 200 |
807 | Bunt med ett 90-tal gamla finska brev från de första åren på 1900-talet, många med inne-håll. | 100 |
808 | Bunt med ett 75-tal finska Fältpostbrev, alla stämplade med portofri fältpoststämpel eller olika cirkelstämplar. | 100 |
809 | Ask med postfriska rester från årssatser 1970-80-talet på bunt insticksblad och två små buntar häften. Nominal totalt ca 850:- | 200 |
810 | Bunt med cirka 150 beg och obeg vykort mest topografi och mycket Västsverige 1920-30-talet och fram till 1950-talet. | 50 |
811 | Ask med 41 100-buntar Oscar, de flesta med snöre. Alla valörer finns med varav två 1-kronas. | 400 |
812 | Ask med Sverige postfriskt på bunt insticks-blad och bunt häften. Nästan bara valörer under 2:- Nominal över 1000:-. Slumpas! | 125 |
813 | 100 ex H 315 Göta kanal postfriskt. Nominal 690:- | 200 |
814 | 100 ex H 387 Svenska konstnärer i Paris, postfriskt. Nominal 1320:- | 400 |
815 | Bunt med 100 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med Oscar. | 600 |
816 | Bunt med 100 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med medaljong. | 400 |
817 | Bunt med svenska postfriska mjuka häften 1950-70-talet med god spridning. Flera bättre ingår som t.ex. Sagor, Näringsliv, Europa, flera Nobel o.s.v. Nominal över 600:- | 200 |
818 | Ask med parti svenska postfriska mjuka häften fram till mitten av 1960-talet. Facit över 16000:- God spridning med många bra häften. | 750 |
819 | Grönland. Bunt med 140 olika marginal-nummer-4-block, alla postfriska med nummer mellan G 017 – G 192. Nominal cirka 2560:- Dkr | 250 |
820 | Färöarna. Bunt med 220 olika marginal-nummerfyrblock postfriskt med nummer fram till FR 263. Facit cirka 12000:- för märkena fram t.o.m. 1994. | 150 |
821 | Ett 75-tal objekt från länder utom Norden osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1600:- vilket är ungefärliga värdet i euro. | 600 |
822 | Diverseask med blandat överblivet Sverige stämplat och ostämplat på insticksblad, i kuvert, bunt häften m.m. Nästan bara äldre från ringtyp och framåt. Flera bättre märken finns. En mindre del utlandet tillkommer. | 250 |
823 | Färöarna Bunt med ett 30-tal kuvert med ++ serier mest i 4-block. | 50 |
824 | Bunt med ett 35-tal svenska FDC-stämplade helsaker 1950-60-talet. | 25 |
825 | Bunt med ett 35-tal objekt ++ svenska automathäften osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1400:- | 300 |
826 | Norge. ++ årssats 1974 (250) | 10 |
827 | Danmark ++ årssats 1975 | 10 |
828 | Danmark Block 1 ++, 20 ex. Facit 1000:- | 25 |
829 | Färöarna årssats 1977 ++. Facit 175:- | 10 |
830 | Färöarna årssats 1980 ++, tre ex | 10 |
831 | Färöarna ++ årssats 1984 (220) | 10 |
832 | Färöarna. Kuvert med postfriskt mest från omkring år 2000 och från abonnemang. No-minal cirka 550:- Dkr. Alla verkar olika | 100 |
833 | Färöarna. Bunt med 13 olika block fram till 2009, alla postfriska. Facit ca 1130:- | 50 |
834 | Finland. Parti med 18 postfriska häften varav 13 olika fram till cirka 2000. Facit cirka 1300:- | 50 |
835 | Åland ++ årssats 2015. Facit 700:- | 35 |
836 | Åland ++ årssats 2016. Facit 750:- | 35 |
837 | Åland ++ årssats 2017. Facit 800:- | 40 |
838 | Kuvert med parti postfriskt Åland 1984-95, två ex av nästan alla, inkl block och häften. Facit cirka 2560:- | 75 |
839 | FN NY, Geneve, Wien. Tre ++ häften UNESCO världsarvet Grekland från 2004 | 25 |
840 | FN NY häfte MH 0-10 Världsarvet Egypten från 2005. | 10 |
841 | Sverige FDC 2010 kpl. Postpris 611:- | 50 |
842 | Sverige FDC 2011 kpl. Postpris 694:- | 50 |
843 | 27 objekt från de nordiska länderna utom Sverige, stpl, ost, osålda på tidigare auktioner. Utropspriset då cirka 900:- | 350 |
844 | Bunt med ett 25-tal objekt Sverige stämplat ringtyp till 1940-talet osålda vid tidigare auktioner bl.a. BC/CB. Tidigare utrop var cirka 880:- | 350 |
845 | Parti med ett 60-tal svenska stämplade hela häften eller block 1960-talet till cirka 2010. Många är lyxstämplade. Inga PFA-stplar. | 150 |
846 | Bunt med 50 svenska obegagnade provhäften eller Postmusei brevmärken. En del marke-ringar finns. | 50 |
847 | FDC 16/5 55, Svenska frimärket 100 år, 10 ex kpl med båda DD-paren. (1500) | 50 |
848 | FDC 1/7 55, Stockholmia 55, 10 exemplar. Facit 2000:- | 50 |
849 | 5 svenska FDC 17/3 2000, Slanias 1000:e frimärke, 50-kronan. | 25 |
850 | Bunt med ett 40-tal svenska helsaker eller brev sända till utlandet omkring 1905 bl.a. till Finland, Tyskland, England. | 50 |
851 | Bunt med ett 75-tal Feldpostkarte eller fält-postbrev från omkring 1915. Många olika stämplar. | 50 |
852 | Kuvert med svenska postfriska hela block, 9 olika. Frankeringsvärde ca 510:- | 200 |
853 | Drottning Silvia Jubileumsgravyr av Martin Mörck. Pris på Posten 190:- | 50 |
854 | De fem stockholmiablocken med specimen-påtryck. | 25 |
855 | Snörbunt 12 öre ringtyp. | 25 |
856 | Grönland. 14 olika häften H 36 – 49 stämplade. Facit 4384:- | 200 |
857 | Grönland. 6 stämplade småark 2012-2014. Facit 1225:- | 125 |
858 | Grönland. 35 olika block år 2006-2018, alla stämplade. | 175 |
859 | Finlandia 88, miniatyrark I, II eller III, totalt 11 postfriska ex. Facit 1100:- | 50 |
860 | Finland ++ årssats 1981 | 10 |
861 | Finland ++ årssats 1991 (300) | 30 |
862 | Bunt med 19 svenska inrikes postanvisningar alla frankerade med Oscar. Flera med prakt-stämplar. | 100 |
863 | Sverige nominal. Bunt häften och kuvert lösa märken. Nominal 400:- valörer mellan 1:- till 2:-. Alla med originalgummi | 75 |
864 | Kuvert med några påsar med beg och obeg äldre privat lokalpost, totalt cirka 275 märken i blandad kvalité. | 100 |
865 | Bunt med 20 militärbrev från Bosnien-Herce-govina till Sverige. Alla har svarsmärke kvar, M 13. Facit 3000:- | 150 |
866 | Stor kartoteklåda med Island ++/+/beg sorte-rat i pergamynkuvert fram till 2002 | 300 |
867 | Stor kartoteklåda med parti Norge stämplat skillingar till 2006 i pergamynkuvert. | 300 |
868 | Ask med Sverige nominal 1000:- låga valörer, allt postfriskt, häften och lösa märken. | 175 |
869 | Parti svenska postfriska mjuka häften varav flera bättre. Facit cirka 23700:- Tillägg för ev markeringar oräknat. | 550 |
870 | Ask med cirka 130 perg kuvert med post-friskt Sverige, mest 1960-80-talet. Bra kompletta serier ingår. Många är leverans-kuvert från Posten. Slumpas! | 50 |
871 | Parti Norge stämplat samt mindre del Danmark m.m. i tre album, insticksbok och bunt visirblad. Mest från 1900 till 1980 | 200 |
872 | Kartong med svenska och utländska försän-delser i god blandning. En stor del äldre | 250 |
873 | Parti med omkring 600 FDC från diverse länder hela världen utom Sverige. Vinjetter på de flesta. En hel del Europa och Norden. Vackra brev. Slumpas! | 50 |
874 | Tjock bunt med gamla albumblad hela världen, några visirblad och äldre urvals-häften. Mycket märken från 1800-talet och fram till 1940-talet, en del Europa, kolonier m.m. Blandat stämplat och ostämplat. | 300 |
875 | Kartong med mycket rörigt parti hela världen delvis i påsar och kuvert och delvis löst osorterat, buntar o.s.v. både stämplat och en del ostämplat. | 200 |
876 | Diversekartong hela världen stämplat och ++/+ i påsar och kuvert. Delvis sorterat på länder. Massor med märken. | 400 |
877 | Kartong med försändelser hela världen i god blandning till stor del lite äldre. En del Sverige ingår. | 300 |
878 | Diversepost hela världen och Sverige i 4 stora insticksböcker och ett äldre sverigealbum med stämplat och ++/+ fram till 1936. | 350 |
879 | Stor kartoteklåda med parti stämplat Danmark skillingar till cirka 2006 sorterat i pergamyn-kuvert. | 300 |
880 | Bunt med cirka 140 FDC Färöarna 1975-89, några frankerade med 4-block. | 10 |
881 | Parti Finland stämplat och något ++/+ i 7 in-sticksböcker och mapp. Gammalt och fram till 1980-talet. Många kpl serier ingår. Totalt flera tusen märken. | 300 |
882 | Bunt med cirka 275 FDC Danmark 1960-80-talet. Alla brev verkar ha vinjett. Flera block ingår. | 25 |
883 | Tjock bunt med Kungl Maj:s kungörelser eller förordnande, allt från 1700-talet, till viss del i plastfickor. | 50 |
884 | Skokartong till hälften fylld med osorterat tvättat Norden från Oscarsperioden och framåt. I resterande del av lådan finns stämplat Sverige sorterat i perg kuvert. | 150 |
885 | Skokartong med svenska och utländska vy- och gratulationskort, beg och obeg. En del är från 1920-30-talet | 200 |
886 | Parti med 200 svenska FDC 2000-talet. God spridning. Mycket högt inköpspris. Alla på Postens illustrerade kuvert. | 100 |
887 | Samling Sverige stämplat 1855-2015 i tre album. Från skilling, Vapen, ringtyp, land-stormen, bandmärken, Kongressen och Föreningen komplett, några BC/CB kpl serier o.s.v. Varierande kvalité främst i början. Totalt över 4000 märken. | 2500 |
888 | Ask med diverseparti Färöarna postfriskt, bl.a. kpl serier, block, några häften. Allt fram till 1994. Facit över 5000:- | 100 |
889 | Ask med stämplade Oscar i massor med kuvert och påsar. Troligen genomgångna någon gång tidigare. Påse med diverse ringtyp medföljer. | 200 |
890 | Kortlåda med parti Sverige stämplat i påsar och kuvert från medaljong och framåt. Lite utlandet ingår också liksom några svenska 100-buntar. | 300 |
891 | 70 olika FDC från lika många olika länder utgivna av internationella Postmästaresäll-skapet uppsatta på var sitt blad med historik. Vinjetter på alla brev. | 100 |
892 | Parti med ett 100-tal svenska FDC från 1950-talet. | 50 |
893 | Stor kartoteklåda med ++/stämplat Finland fram till cirka 2002 sorterat i pergamyn-kuvert. Till största delen stämplat. | 300 |
894 | Kartong med svenska och utländska vy- och gratulationskort, beg och obeg, från äldre till nyare. Nästan alla monterade i plastblad (inga pärmar). Massor med kort. | 200 |
895 | Bunt med gamla svenska kungörelser från 1700-talet (cirka 1721-1789). Flera i plast-ficka. Dessutom bunt från 1840-talet . | 50 |
896 | Kartong motsvarande skolåda full med svenska och utländska vykort, beg och obeg. En del äldre ingår. | 100 |
897 | Kartong med diverse rester från olika partier -stämplat Sverige och utlandet, stämplat och postfriskt i påsar, kuvert o.s.v. En del är defekt men mycket kn säkert användas. | 200 |
898 | Parti med svenska minnespoststämplar mest 1940-70-talet. Totalt flera hundra ex. | 50 |
899 | Skolåda med stämplat Sverige i påsar och kuvert, från medaljong och framåt, till största delen bandmärken. Totalt många tusen märken. Mycket är massvara. | 100 |
900 | Bunt kuvert med parti postfriskt Grönland fram till 1994. Nominal över 1000:- Dkr | 100 |
901 | Ask med parti Färöarna postfriskt, bl.a. mycket 4-block, en del helark, F 9-22 i 25-block, några årssatser bl.a. 75-76 (Facit 2000) kpl serier m.m. Facit bortåt 15000:- | 200 |
902 | Bunt med ett 60-tal censurbrev diverse länder första och andra världskriget. | 300 |
903 | Bunt gamla cirkulärbref från 1700-talet med olika kungliga författningar och anvisningar. | 50 |
904 | Tre foldrar Nordisk mytologi 2004, 2006 och 2008 med 8 postfriska block från de nordiska länderna i varje, totalt 24 block. | 100 |
905 | Färöarna. Bunt med 41 olika helark postfriska (bl.a. Gumse). Högt katalogvärde. | 100 |
906 | Samling svenska svarslösenmärken mest hela kuvert, beg och obeg. Två katalogsidor medföljer. Allt monterat i ett 35-tal plast-fickor. | 100 |
907 | Bunt med ett drygt 50-tal helark helgmärken 1970-90-talet samt några ark Hörselskadades riksförbund. | 100 |
908 | Kilovarakartoong full med tvättade svenska märken från Oscar och framåt, osorterat. Massor med märken. | 200 |
909 | Parti med ett par hundra svenska mest FDC 1960-70-talet till stor del egengjorda med massor med lyxstämplar, en del special-stämplar o.s.v. | 150 |
910 | Tre pärmar med svenska FDC samt en del specialgjorda brev, minnesstämplar m.m. perioden 1940-talet till 1970. Totalt cirka 260 brev i delvis defekta plastblad. Flera bra FDC ingår t.ex. G V 85 år, automathäftes-brev m.m. | 50 |
911 | Parti med ett 60-tal svenska FDC från 1940-talet. Flera bättre ingår som Birgitta och G V 85 år. | 75 |
912 | Norge. Över 2 kg post- och brevklipp 1940-talet och framåt. | 200 |
913 | Bunt med cirka 210 FDC från de nordiska länderna utom Sverige, äldre och fram till 1990-talet. Flera block ingår. Många brev har vinjett. | 50 |
914 | Restparti Sverige stämplat i 7 insticksböcker, album och bunt lösa blad, blandat äldre och nyare. Några urvalshäften och liten bunt HA ingår. | 150 |
915 | Skokartong full med svenska och utländska beg och obeg vy och gratulationskort varav en del äldre. | 200 |
916 | Parti Sverige med flera länder ++/+/beg i fem stora insticksböcker och fyra lite mindre. | 200 |
917 | Kartong med svenska och utländska brev och en del kort varav en del äldre från Oscar och framåt. | 200 |
918 | Parti med 500 svenska FDC 1984 och framåt, alla på Postens illustrerade kuvert. Mycket högt nypris. Många bättre brev. | 50 |
919 | Större skokartong med svenska och utländska beg och obeg vy och gratulationskort. En del äldre ingår | 200 |