Partier, diverse
Partier beskrivs alltid så korrekt som möjligt, men räkna dock med att kvalité kan variera om inget annat anges.

Objekt Nr:Beskrivning:Minimipris:
775Specialsamling One Penny Black på 45 blad i pärm. Märken och block utgivna 1990 till 150-årsminnet från olika länder världen runt. Vacker samling.150
776Samling Finland stämplat och en del ++/+ på Leuchtturm bladsats fram till 1995 i blå pärm. Totalt cirka 950 märken med många kpl serier. Mot slutet inga märken insatta.450
777Grönland. Större insticksbok med bortåt 200 stämplade dubletter, några brev och FDC75
778Färöarna. Större insticksbok med över 400 stämplade och postfriska märken fram t.o.m. 2000-talet.100
779Färöarna. Omfattande samling 1940/41 till 2017 i Leuchtturm album. Samlat både ++ och stämplat periodvis och stora avsnitt komplett. Två märken ofta i samma ficka. Blocken ingår. Facit omkring 25.000:- Fin samling.1000
780Lindner album med ett 80-tal postfriska block Polen och några lösa märken. Allt monterat i plastblad.100
781Lindner album med samling ++ Polen 1960-90-talet till stor del kompletta serier nästan bara motivmärken. Totalt över 1100 märken monterat i plastblad.250
782Pärm med cirka 1500 mest stämplade diverse länder på dubbelsidiga plastblad100
783Visirpärm med samling stämplade motiv-märken från Mongoliet på ett 40-tal vita visirblad. Totalt över 500 märken fram t.o.m. 1970-talet.150
784Pärm med samling med cirka 430 stämplade motivmärken Burundi på 26 visirblad100
785Tjeckoslovakien stämplat på 55 visirblad (ingen pärm) 1960-80-talet. Totalt cirka 900 märken och ett 10-tal block. Några fåtal ++/+ ingår.150
786Parti Österrike 1950-80-talet mest stämplat på ett 30-tal visirblad utan pärm. Totalt kring 700 märken.100
787SAFE pärm med samling Frankrike ++/+/beg 1950-talet till 1990-talet på ett 50-tal visir-blad. Största delen är stämplat.200
788Parti USA på ett 70-tal visirblad i två pärmar och i en större defekt insticksbok. Till största delen stämplat 1930-90-talet med en del ++ här och där. Massor med märken300
789Klämfjäderpärm med BRD och Berlin på Leuchtturm blad 1949-78 (ej kpl bladsatser). Totalt cirka 900 märken blandat stämplat och postfriskt. En hel del kpl serier ingår liksom en del block.100
790Bunt med 60 visirblad med stämplat och en del postfriskt BRD 1950-90-talet. Ingen pärm. Kompletta serier ingår och en del block150
791Lindner album med bladsats BRD och Berlin 1960-71 med fickor och nästan komplett med postfriska märken och block. Hög kvalité150
792Lindner album med Falzlos bladsats BRD 1987-92 och Berlin 1987-90 nästan komplett med ++ märken och block. Hög kvalité och högt värde.200
793Kontorspärm med cirka 140 svenska brev 1920-30-talet varav många rek, flera brev till utlandet, många pf och en del postanvis-ningar. Allt monterat i plastblad.250
794Samling ++/+/beg Island fram till 1991 med totalt över 600 märken på neutrala blad i klämfjäderpärm. Några block ingår. Lite bättre märken här och där.250
795Samling Finland ++/+/beg 1948-74 på neutrala blad i två Gripenpärmar. Totalt över 1100 märken och en del häften och block. Många kpl serier ingår samt en del FDC400
796Tre insticksböcker med Sverige stämplat ringtyp och framåt. En del läsbara stämplar finns, även prakt. Dessutom en mindre bok med en del postfriskt, nominalvara.150
797Två pärmar med svenska mest begagnade helsaker 1870-talet och framåt.100
798Samling med 98 svenska förfilatelibrev från slutet av 1700-talet till början av 1800-talet, alla utan stämplar och nästan alla med inne-håll. Bra kvalité. Monterat i plastfickor i kontorspärm.300
799Leuchtturm pärm med samling Färöarna ++ 1975-87 kpl (Facit ca 2100:-). Dessutom 27 olika helark helgmärken 1976-2002 kpl. Allt i blad med fickor. Dessutom bunt neutrala albumblad.200
800Samling Sverige postfriskt i Schaubek album med fickor 1960-77. Från 1965 och framåt ganska komplett.100
801Visirpärm med samling stämplat BRD 1949-1997 på 47 svarta visirblad. Totalt över 1200 märken varav dubletter av en del.200
802Samling BRD ++/+ på insticksblad i plast-fickor, från 1945 med Amerikansk och Brittisk zon och framåt. Totalt över 1000 märken i pärm.350
803Samling DDR ++/+ med Sovjet zoner på insticksblad i plastfickor i pärm. Totalt ca 1300 märken bl.a. kpl serier.200
804Samling med 144 mest beg Jul- Påsk- och Nyttårskort monterade i plastfickor i pärm. Många från Oscarsperioden och fram till 1920-talet. Nästan alla signerade, bl.a. Grünewald, Nerman, Stenberg o.s.v. Dess-utom några småkort 1930-40-talet. Trevlig samling.500
805Pärm med ett 100-tal vy- och gratulationskort medaljong till 1940-talet, alla begagnade. Bättre stämplar och frankeringar finns.300
806Samling med cirka 100-talet beg och obeg vykort landskapsdräkter mest frankerade med Oscar. Några från utlandet ingår. Allt monterat i plastfickor i pärm.300
807Samling med 84 beg eller obeg julkort, Gott nytt år, Påsk eller Pingst Oscar till 1920-talet, alla signerade Signe Aspelin. Monterat i plastblad i pärm. God kvalité och vackra kort.300
808Samling svenska brev 1932 till 1940 på ett 40-tal dubbelsidiga blad i visirpärm. Bättre frankeringar ingår.150
809Stor insticksbok med Stockholmsstämplar ringtyp ock framåt uppsatta i nummerord-ning. Totalt cirka 675 ex varav många prakt-stämplar.250
810Insticksbok med cirka 500 stämplar X-län och en sida Y-län, från ringtyp och framåt.100
811Insticksbok med cirka 1000 Oscarsstämplar i bokstavsordning. Dessutom ett par sidor medaljong.400
812Pärm med samling Stockholmsstämplar på ett 40-tal dubbelsidiga svarta blad. Innehåller ca 140 ex 12 öre Vapen, cirka 550 ringtyp och en del Oscar. Mycket blandad märkes- kvalité.300
813Pärm med 22 svarta visirblad med diverse Sverige som Oscar med järnvägspost, PKP, PLK, PKXP, postställen, diverse helg-märken, kuriosa m.m. Blandad kvalité.300
814Pärm med parti Sverige stämplat ringtyp, Oscar, medaljong, bandmärken, 1940-talet på ett 30-tal svarta visirblad. Massor med läsbara stämplar, även många prakt.400
815Pärm med samling Stockholmsstämplar på ett 50-tal visirblad, totalt uppskattat till över 1500 ex varav mycket ringtyp och Oscar samt fortsättning t.o.m. 1940-talet.450
816Två pärmar med stämplade bandmärken på tillsammans ett 90-tal svarta visirblad. Massor med läsbara stämplar med ortnamn noterade på små lappar tillsammans med landskap.600
817Insticksbok med ett par tusen stora och små tjänste. Stämplar finns här och där.200
818Gammal defekt insticksbok med parti Oscar varav många boktryck. Totalt cirka 1200-1300 ex med en del stämplar här och där300
819Pärm med samling Göteborgsstämplar på 20 visirblad, från ringtyp och framåt. Totalt cirka 675 märken varav massor med prakt-stämplar.300
820Pärm med samling med cirka 275 ångbåts-stämplar uppsatta i nummerordning på 17 visirblad. Dubletter finns men de flesta nummer är representerade varav även en del bättre.750
821Stor tjock insticksbok med cirka 1800 Oscars-märken varav 1300 med läsbara ortstämplar, ett 100-tal PKXP eller PLK och cirka 400 på klipp. Blandad märkeskvalité.750
822Pärm med järnvägsstämplar på lösa märken eller klipp varav ett 100-tal FKMB och cirka 375 PKP i nummerordning. Några brev ingår också.400
823Visirpärm med parti Skånestämplar L – Ö på ett 50-tal svarta visirblad. Totalt cirka 1800 märken från ringtyp till 1970-talet. Massor med praktstämplar ingår. Blandad märkes-kvalité.650
824Pärm med svenska begagnade äldre helsaker och en del brev 1800-talet fram till början av 1900-talet, monterat i plastblad.150
825Pärm med svenska äldre begagnade brevkort på ett 20-tal svarta visirblad100
826Full pärm med svenska brev, helsaker och några vykort 1880-talet fram till 1950-talet. Monterat i plastfickor med flera brev i varje. En del bättre stämplar ingår.200
827Samling Sverige i Lindner Falzlos album mest stämplat från ringtyp fram till 1940-talet därefter nästan allt ++ fram t.o.m. 1968 och därefter till 1971 på bunt udda lösa blad.450
828Pärm med samling med 63 mest beg vykort varav 48 med motiv Fartyg och resten Flyg. Många från början av 1900-talet och fram till 1920-talet, både svenska och utländska. Monterat i plastfickor.400
829Pärm med orörd samling svenska vykort Oscars- och medaljongperioden, totalt 176 ex monterade i plastblad, bara topografi med motiv från svenska städer och omgivningar. Trevlig samling.900
830Ask med över 400 svenska och mest utländska vykort 1950-80-talet200
831Dublettlager Sverige stämplat ringtyp till 1970-talet i två fulla kartoteklådor. Läsbara stämplar finns liksom en del bättre valörer och par.750
832Ask med ett 50-tal objekt utom Norden osålda för ett par år sedan, bl.a. block, brev, ostämplat, stämplat, FDC. Tidigare utrop cirka 1.000:- vilket är ungefärliga värdet i euro.250
833Kartong med parti svenska äldre helsaker, troligen cirka 700-800 begagnade och kanske 400 obegagnade. Mycket från början av 1900-talet.150
834Kartong med svenska och utländska brev, kort, helsaker m.m. från Oscar och framåt.150
835Ask med 33 nålmärken. Verkar vara mest från 1930-40-talet.50
836Bunt med ett 80-tal svenska brev eller kort 1970-90-talet, alla med lyx-stämplar.300
837Kartoteklåda full med parti postfriska svenska mjuka häften 1940-70-talet, de flesta i perga-mynkuvert. Nästan alla har markeringar. Facit cirka 25.000 utan tillägg för marke-ringar. Tillfälle!1500
838Ask med svenska postfriska mjuka häften 1975-1999, ALLA med markeringar och praktiskt taget alla olika. Nominal ca 2500:-. Nästan alla i var sitt kuvert. Tillfälle!1500
839Parti med svenska ++ mjuka häften 1960-90-talet. Alla med ryggtryck. Nominal cirka 1.000:-600
840Bunt med 15 objekt Sverige ++/+ band-märken, 1940-talet, tjänste, lösen osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 500:-225
84125 poster svenska ++ mjuka häften osålda vid tidigare auktioner. Nästan alla har marke-ringar. Tidigare utrop ca 1050:-350
842Bunt med ett 30-tal svenska ++ mjuka häften osålda vid tidigare auktioner. Merparten har markeringar, några dubbla. Tidigare utrop cirka 950:-400
84318 svenska ++ automathäften osålda vid tidigare auktioner varav flera bättre, bl.a. HA 1 O, 4 A R, många med markeringar, även dubbla. Tidigare utrop ca 1000:-400
844Ett 25-tal objekt Sverige stämplat bl.a. Vapen, bandmärken, tjänste osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop ca 1000:-450
845Ett 30-tal objekt beg/obeg Norge, Danmark, Grönland, DVI, Färöarna från skillingar och framåt osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop ca 1200:-500
84618 objekt Island beg/obeg osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop ca 640:-275
84715 objekt beg/obeg Finland osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop 450:-200
848Ett 20-tal objekt från länder utom Norden, mest Berlin och BRD, osålt vid tidigare auktioner. Tidigare utrop ca 540:- vilket är ungefärliga värdet i euro. Tillfälle!225
849Åland. Bunt med 21 olika häften mellan H 5 – H 30. Facit ca 2770:- Fin kvalité200
850Kuvert med 100 svenska ostämplade valörlösa på klipp.175
851Kuvert med 100 svenska ostämplade valörlösa på klipp eller tvättade.175
852Kuvert med 100 ostämplade svenska rabatt-frimärken på klipp, alla till Norden.200
853Kuvert med 30 svenska ostämplade rabatt-frimärken för Norden och 45 ex för Sverige. Alla på klipp.125
854Ask med parti Sverige ostämplat, mest på klipp. Nominal cirka 1000:-225
855Ask med Sverige ostämplat på klipp varav många 7 och 8 kr valörer. Nominal 1000:-250
856Grönland. Bunt med 11 stämplade block 1990-2000-talet, både FDC-stplar och normalstämplar. Facit 1340:-100
857H 371, Stockholmia 86. Bunt med 25 post-friska häften. Nominal 250:- Priset på Posten var 1000:-150
858Bunt med 50 svenska obeg provhäften eller Postmusei brevmärken.50
859Bunt med 79 svenska beg brevkort 1870-80-talet varav 22 bKe 2 och 57 bKe 6.75
860Några perg kuvert med ett 25-tal svenska stämplade mest bandmärken med vm av olika sort. Facit över 8000:-350
8615 olika tilläggsfrankerade rekommenderade brevkort, alla stämplade Svenska bataljonen SAAR.50
862Vykort Anderstorp 17/5 1973 VM Formel 1 med autografer Ronny Pettersson, Reine Wisell, Jacky Stuart, Emmerson Fittipaldi, Francuar Cevert.25
863Finland ++ årssats 1981 (110)16
864Finland ++ årssats 1982 (130)20
865Åland ++ årssats 1984 (100)15
866Postmusei samlarfolder nr 1 med ++ 3-strip F 1606 samt svarttryck med röd stpl Specimen. 4 ex40
867Island ++ årssats 197520
868Island ++ årssats 1983 (380)50
8696 brevkort till utlandet varav 4 tilläggsfrank med Oscar och 2 med medaljong, bl.a. till Frankrike, Tyskland, England50
87011 vykort till utlandet varav 6 Oscar och 5 medaljong, bl.a. till Grekland, Italien100
871Bunt med 25 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med Oscar.150
872Som nummer 871.150
873Bunt med 25 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med medaljong.100
874Finland. 5 blad lyxstämplat 1990-2008, totalt 59 märken och ett block.75
875Ivan Agueli, bunt med 25 postfriska block75
876FDC 16/5 55, Frimärket 100 år, 10 ex, alla kpl med båda DD-paren. Facit 1500:-75
877FDC 1/7 55, Stockholmia 55, 10 ex. Facit 2000:-100
878Island ++ årssats 198215
879Island ++ årssats 1983, 5 ex (1900)75
880Island ++ år 1976. F 550-56, 16 ex av varje valör. Facit 864:-25
881Ungern. Kuvert med 8 stämplade block 1960-70-talet. Mi ca 54 euro25
882Norge. H 87 A, 10 ex stämplade Skien 1996. Facit 1250:-50
883Norge. 12 postfriska block, nr 1-3,5-7,9-14. Facit 800:-50
884Finland ++ årssats 198110
885Bunt med 43 Färö-stämplar på trycksak 14/9 74, danskt frimärke. Alla verkar olika.50
886Som nummer 88550
887Uganda. FDC elefanter 22/8 1983 på fyra illustrerade brev.15
8886 svenska postanvisningar varav en frank med ringtyp och övriga med Oscar.50
889Grönland ++ årssatser 1977-82 kpl 6 olika. Facit 495:- Dessutom 1000-årsmappen ++ med nominal 46:- Dk60
890Grönland ++ årssats år 2000, förseglad35
891Bunt med cirka 140 svenska ”Qvitto å inlemnad rekommenderad försändelse”. Alla verkar stämplade 1899.100
892Bunt med 25 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med Oscar.150
893Bunt med 25 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med medaljong.100
894Bunt med 20 äldre svenska brev, 8 förfilateli, 4 ex 12 öre Vapen och 8 ringtyp100
895Kpl sats Stockholmiahäften med specimen-påtryck i folder.25
896Bunt med 12 ofrankerade förfilatelibrev eller fribrev.100
897Bunt med 16 brev frankerade med 12 öre Vapen. Dessutom 6 brev frank med 12 öre ringtyp.200
89825 censurbrev diverse länder 1910-40-talet. Alla med stämpel och/eller remsa.200
89925 censurbrev sända till Finland 1910-40-talet. Alla med stämpel och/eller remsa200
900Sverige ++ årssats 1968, förseglad. Facit 2000:- Ovanlig.400
901Sverige ++ årssats 1969, förseglad. Facit 1750:- Ovanlig.350
902Sverige ++ årssats 1969, förseglad. Facit 1750:-350
903Bunt med 90 postanvisningsklipp med 20+5 öre ringtyp. Läsbara stämplar varav även en del prakt.100
904Jubileumsgravyr Drottning Silvia 2003. Postpris 190:-25
905Kpl sats Stockholmiahäften med specimen-påtryck i folder.25
906Som nummer 905.25
90710 brev eller omslag frankerade med 12 öre Vapen.100
9087 svenska brev med rakstämplar varav 3 Stockholm 1813-14, 3 Göteborg 1823-27 och ett Uddevalla 1828. Alla med innehåll. Stockholmsstämplarna i dålig kvalité men fullt tydbara.200
909Bunt med 16 svenska förfilatelibrev med båg-stämplar eller fyrkantstämplar. Alla med innehåll.100
910Norge. Kuvert med ++ mest 1980-90-talet. Nominal 600:- Nkr.200
911Färöarna ++ helark helgmärken 1984-85, 1988-90, totalt 5 olika.25
912Norge. Parti med 26 postfriska häften 1980-talet varav 17 med kontrollnummer. De flesta häften olika. Nominal ca 660 Nkr.190
913Norge. 15 postfriska block, nr 5-6, 8-20. Facit 1160:-100
914Norge. Parti med 18 postfriska block (6 olika) Facit 1240:-90
915Norge. Några kuvert med ++ mest 1980-90-talet. Nominal 1000:- Nkr300
916Norge. Några kuvert med ++ mest 1980-talet. Nominal 600:-180
917Norge. ++ årssatser 1978-81, 4 olika. Facit 575:-50
918Grönland ++ årssats 1986, 1987, 1988. Facit 590:- eller nominal ca 128:- Dkr50
919Grönland ++ årssats 1990, 1991, 1992, för-seglade. Facit 1575:-125
920Färöarna ++ årssats 1977, 1978, 1980-82. Facit 445:-30
921Island ++ årssats 1986, 1987, 1988. Facit 700:-60
922Island ++ årssats 1990, 1991, 1992. Facit 1075:-90
923Finland ++ årssats 1988. Facit 300:-30
924Finland ++ årssats 1989. Facit 350:-35
925Finland ++ årssats 1981-86. Facit 940:-75
926Åland ++ årssats 1985-89. Facit 680:-50
927Ask med ett 30-tal objekt mest Island, Dan-mark, Finland som brev, helsaker, bättre FDC m.m. osålda för ett par år sedan. Tidigare utrop ca 800:-300
928Bunt med ett par hundra QSL-kort 1950-60-talet varav många vykort, alla från utländska radiostationer. Flera från samma station.100
9297 insticksböcker med parti frimärken diverse länder, mest Tyskland, Belgien, Schweiz, Österrike, Spanien, mest stämplat och äldre. Alla böcker ej fulla.200
930Kartong med 10 insticksböcker A4 med stämplat Sverige Oscar och framåt, till största delen enklare märken med stämplar här och där. En del tomma sidor i några böcker250
931Tre visirpärmar med svenska brev och kort 1940-talet. Dessutom en med nyare brev och kort. En del rek, pf, stämplar mindre orter o.s.v. ingår. Allt monterat i dubbelsidiga plastblad.300
9321 kg kuvert från egen mottagen post från Sverige. Stämplar och bättre frankeringar ingår liksom ett 60-tal ostämplade kuvert där många är frankerade med valörlösa.150
933Samling Sverige stämplat 1855-1966 i 7 album med Vapen, ringtyp i nyanser, Oscar, medaljong, Landstorm, bandmärken, Kon-gress och Förening t.o.m. 1 kr, 18 BC/CB-par o.s.v. med många kpl serier. Facit nästan 80.000:-4500
934Pärm med samling Sverige stämplat ringtyp till 1940-talet, blandad kvalité främst i början. Dessutom pärm med ostämplat 1930-60-talet varav många kpl serier monterade i fickor på neutrala blad samt insticksbok med en del dubletter.250
935Diversekartong från sterbhus med mest Sverige stämplat och en del ++/+, en del ut-landet m.m. i 4 pärmar och 10 insticksböcker samt på lösa blad, äldre till nyare. Till stor del troligen massvara.250
936Låda med 7 insticksböcker A4 med 8 dubbla sidor i vardera, gott skick. Mest stämplat och nästan bara från Europa, t.ex. Norden, Portugal, Italien, Polen, England men många tomma sidor i de flesta. Lågt utropspris150
937Kartong med svenska brev, kort och helsaker mest medaljong till 1940-talet i två pärmar och några buntar.200
9389 insticksböcker med parti frimärken diverse länder, mest Europa, bl.a. Danmark, Sovjet, Venezuela, både stämplat och ostämplat, mest äldre. Böckerna är ej fulla.200
9399 insticksböcker med parti frimärken diverse länder, mest Ungern, Polen, Jugoslavien, Rumänien, Bulgarien och stämplat. Till stor del äldre märken. Alla böcker ej fulla200
940Samling Sverige stämplat och en del ++/+ 1855-1984 på egna blad i 10 album, bl.a. Vapen, ringtyp, Oscar, bandmärken, en del kongress/förening o.s.v. Mot slutet även en del FDC. Facit ca 40.000 fram till 1958, där-efter ovärderat.1500
941Bunt med 25 avräkningsnotor från bank vid aktieförsäljning, alla med fondstämplar 1950-60-talet.50
942Färöarna. Block 11 ++10
943Färöarna ++ årsbok 1990. Facit 300:-30
944Artistic Portfolio China-Sverige 2003 med ++ 4-block och 4 teckningar. Postpris 150:-25
945Färöarna. 19 olika FDC 1979-81, alla franke-rade med helark och vinjetter. Stilfulla brev. Ovanligt. Högt nypris.100
946Färöarna. Officiell årsbok 1987, inbunden, med svarttryck. Facit 600:-30
947Som nummer 94630
948Färöarna. Officiell årsbok 1988, inbunden, med svarttryck. Facit 600:-30
949Färöarna. Officiell årsbok 1989 med ++ fri-märken. Facit 300:-25
950Internationella Polaråret 2007. ++ block från Canada, Danmark, Finland, Grönland, Island, Norge, Sverige och USA i spiralbunden bok med information.100
951Carl XVI Gustaf och Drottning Silvia, stål-gravyr av Naszarkowski år 1993. Numrerat ex 482/950 och signerat. Postpris 750:- I mapp med hårda omslag.75
952Hongkong. Några albumblad med ++ märken och block 1997. Mi ca 89 euro.75
953Som nummer 952.75
954Slanias 1000:e frimärke, litografi av gravyrens mittparti numrerat ex. Signerad av Slania. Postpris 600-60
955Som nummer 95460
956Slanias mapp Gustav III kröning, numrerat ex. Inköpspris från Posten 698:-. Svartavdrag och färdigt block ingår..100
957Som nummer 956.100
9585 stora insticksböcker med parti Tyskland met stämplat med områden som Riket, BRD, Bayern, Danzig med flera.400
959Ask med cirka 55 block eller kleinbogen från länder i Europa. Allt är postfriskt.100
960Färöarna. ++ årssatser 1988-2001 kpl, 14 olika. Facit ca 3700:-250
961Färöarna. ++ årssatser 1981x2, 1985, 1988, 1993x2 samt årsbok 1990. Facit 1240:-75
962Skokartong, ej helt full, med diverse frimär-ken i påsar och kuvert och på insticksblad. Blandade länder, även Norden. En del motiv ingår.200
963Färöarna ++ årssatser 1984-92, 9 olika. Facit 1740:-100
964Bunt med 45 censurbrev eller kort sända till Sverige 1910-40-talet bl.a. från England, USA, Österrike, Nederländerna, Finland. Alla med stämpel och/eller remsa.250
965Bunt med ett 90-tal mest svenska förstaflyg eller luftpostbrev.100
966Samlarbil Mercedes 190 SL 1955 i skala1:43 ur serien Atlas Collections. Original in-plastad och orörd.100
967Bunt med ett 100-tal minnespoststämplade svenska brev 1940-talet25
968Ask med litet parti svenska ++ mjuka häften, mest 1960-70-talet och nästan alla olika.100
969Sverige H 281, C XVI G 90 öre, förseglat 100-paket. Nominal 900:-450
970Sverige H 316, Havsforskning, förseglat 100-paket. Nominal 850:-425
971Färöarna. Bunt postfriska häften H 2 – 25 kpl samt HA 1 – 4 kpl. Facit totalt ca 3000:- Högt nypris.150
972Ask med ++ Färöarna 1970-talet till 2000-talet på insticksblad. Totalt ett 70-tal kpl serier in-köpta på abonnemang. Högt nypris.100
973Ask med cirka 500 postfriska märken från Åland, Finland, Grönland, Island och Färöarna. Dessutom 4 häften och 4 block samt ett 50-tal stämplade Island. Till stor del kpl serier.150
974Norge. Bunt med ++ årssatser 1977-93, 17 olika. Facit 5900:-500
975Kartong med parti svenska brev och några kort, till största delen Oscar, bandmärken till 1940-talet. En del rek, pf, förstaflyg m.m. ingår. Många småorter bland stämplarna250
976Pärm med svenska brev och några kort, alla med helgmärke eller andra brevmärken bundna till brevet genom stämpeln. Från Oscar och framåt, totalt ca 125 ex.75
977Pärm med samling med ett 100-tal brev Oscar och framåt, alla skickade med båt eller med stämplar med båtmotiv.150
978Skokartong full med svenska helsaker till största delen från 1800-talet till början av 1900-talet och nästan bara begagnade. Många småorter bland stämplarna.100
979Kartong med mest svenska och en del utländska brev och kort från Oscar och framåt. Stor variation.200
980Ask med ett par hundra gamla svenska brev och en del kort, bl.a. ringtyp, Oscar, medal-jong, bandmärken och 1940-talet. De äldre i blandad kvalité.150
981Parti Sverige stämplat ringtyp till 1970-talet i två visirpärmar, en Lindnerpärm och större insticksbok. En del märken i strip.200
982Insticksbok och några lösa blad med ++ England 1960-70-talet, till största delen kpl serier. Totalt cirka 460 märken100
983Parti med 60 svenska FDC med frankerings-etiketter varav 10 olika.200
984Kartong med fyra pärmar och bunt visirblad med mest stämplat diverse länder, bl.a. områden i Afrika, Asien. Mycket är motiv-märken.200
985Ask full med parti svenska maximikort fram till 2015. Mycket högt nypris.100
986Bunt med 55 svenska FDC 1950-70-talet, de flesta med lite bättre vinjetter.100
987Ask med ett 100-tal FDC från Norden utom Sverige 1950-2000-talet. Flera bättre ingår med katalogvärde kring 100:-/st. Alla brev har vinjetter. Fin kvalité.200
988Låda med ca 1 kg brevklipp mest Sverige och ca 1 kg tvättade märken div länder sorterat i perg påsar landvis, mest lite äldre. Massor att plocka med.200
989Bunt med ett 90-tal svenska FDC-stämplade brev eller kort 1970-80-talet varav en del rabattmärke 1 och 2. Alla stämplade med vanlig datumstämpel varav flera prakt eller lyx.150
990Parti med minnespoststämplade brev och kort 1960-80-talet, uppskattat till kring 600 ex150
991Tre insticksböcker och en pärm med parti Norge, Finland, Island, Danmark mest 1920-talet och framåt och stämplat. Några enstaka ostämplade här och där.150
992Samling med cirka 190 FDC Norge 1942-84 i två pärmar. Med några få undantag har alla brev vinjetter och där merparten kommer från Bergens Filatelistklubb.150
993Bunt med 45 svenska FDC 1960-talet, alla frankerade med automathäftesblock eller bruksmärken. Totalt Facit cirka 6200:- Alla med bra katalogvärde.150
994Bunt med ett 50-tal svenska FDC-stämplade brev eller kort 1930-70-talet varav många bättre stämplar, frankeringar o.s.v.100
995Parti med ett 90-tal svenska FDC 1960-talet varav många lite bättre. Alla har vinjett175
996Norge. Kartong med cirka 230 FDC 1980-talet fram till 2003. Alla brev har vinjetter varav cirka hälften från Bergens Filatelist-klubb. Många block ingår. Mycket högt an-skaffningspris.200
997Parti med cirka 160 svenska FDC 1970-talet till 1983. Alla med vinjetter varav en hel del lite bättre.150
998Färöarna. Ask med cirka 160 FDC 1970-talet till 2002. Alla verkar olika och alla har vinjett. Även block och häftes-FDC.100
999Parti med 250 svenska FDC 1984 och framåt, alla på Postens illustrerade kuvert. Mycket högt nypris. Många bättre ex. Billigt!50
1000Parti med 40 svenska FDC 1940-50-talet, alla med vinjetter.75
1001Bunt med ett 70-tal FDC Färöarna 1980-90-talet, många frankerade med 4-block. Verkar vara vinjett på alla.25
1002Bunt med 50 svenska FDC 1930-40-talet. Breven ej kompletta men flera bättre.50
1003Bunt med 140 svenska FDC 1961-82, nästan alla olika och alla med vinjett.200
1004Bunt med 145 svenska FDC 1966-81, nästan alla olika. Alla med lite bättre vinjetter.290
1005Kartong med 11 insticksböcker och en pärm med mest beg frimärken div länder nästan bara utomeuropa t.ex. Guatemala, Brasilien, Peru, Ceylon, Bahamas. En del äldre ingår. Böckerna är långt från fulla.200
1006Låda med parti mest stämplat div länder nästan bara i Europa som England, Albanien, Rumänien, DDR, Ungern, Polen, Turkiet. Allt i 7 insticksböcker och två pärmar. En del tomma blad i vissa böcker.200