Partier, diverse
Partier beskrives alltid så korrekt som möjligt, men räkna dock med att kvalité kan variera om inget annat anges.

Objekt Nr:Beskrivning:Minimipris:
917Stor tjock insticksbok med parti stämplat Ungern 1910-talet och framåt på ett 30-tal sidor. Mycket är storformat. Måste vara 1 – 2000 märken300
918Postfrisk samling Dinosaurier på ett 50-tal specialblad utgivna av Frimärkshuset, i till-hörande pärm. Kpl serier och block.250
919Visirpärm med samling motivmärken Konst på ett 30-tal svarta visirblad. Totalt cirka 550 märken i stort format, nästan alla stämplade och några få postfriska.250
920Världsnaturfondens samling djur i tjock pärm med ++ serier, FDC med vinjett samt textblad med information. Högt inköpspris.200
921Stor insticksbok med samling stämplade och ost, även ++ motivfrimärken Djur. Några block ingår.200
922Specialsamling 100-årsminnet Marc Chagall med ++ serier och ett 35-tal block i till-hörande pärm. Vackra märken.200
923Två insticksböcker med beg och obeg motiv-frimärken Fjärilar diverse länder, totalt några hundra. Några brev och kort ingår.100
924Stor insticksbok med cirka 600-700 motiv-märken Blommor, till största delen stämplat. Vackra märken.200
925Insticksbok med cirka 250 motivfrimärken Djur stämplat och postfriskt. Några block ingår75
926Insticksbok med postfriska motivmärken serier med nästan bara Disney i stort format. Totalt över 400 märken.150
927Ryssland. Insticksbok med 34 postfriska block eller kleinbogen, alla olika och i perfekt skick. Från 1992 och framåt.75
928Större och mindre insticksbok med cirka 600 motivfrimärken Transport, mest stämplat. Vackra märken200
929Insticksbok med nästan 300 motivfrimärken Rymden, mest stämplat.100
930Tre insticksböcker med motivmärken Sport, mest stämplat i stort format. Totalt cirka 900 märken.250
931Visirpärm med parti stämplat Danmark, Fin-land och Norge på ett 60-tal svarta visirblad. Äldre till nyare.350
932Visirpärm med stämplat och postfriskt Sovjet och Ryssland fram till 1997 på ett 40-tal svarta visirblad och en del andra blad. Mot slutet ingår en del block.400
933Parti Tyskland med områden stämplat på 55 svarta visirblad i visirpärm fram till 1990-talet.400
934Visirpärm med parti stämplat Nederländerna, Portugal och Spanien på 44 svarta blad.200
935Visirpärm med cirka 1500 stämplade frimärken diverse länder, bl.a. Polen, Schweiz, Singapore, Ceylon på ett 40-tal svarta visirblad.150
936Två större insticksböcker med kanske tusen-talet stämplade Rumänien, äldre till nyare100
937Stor insticksbok med parti stämplat diverse länder, bl.a. Frankrike, kolonier, Grekland, Nederländerna m.m. Totalt över 1700 märken.300
938Stor insticksbok med diverse ++/+ olika länder, bl.a. Europa, kolonier, China. Totalt över 600 märken.300
939Stor insticksbok med stämplat Belgien 1850 – 1930-talet, Nederländska Indien och Neder-länderna. Totalt cirka 1400 märken, nästan bara äldre.300
940Österrike stämplat mest äldre märken i större insticksbok. Totalt bortåt 1000-talet ex.150
941Stor insticksbok med parti stämplade märken bl.a. Rumänien, Schweiz, Spanien, kolonier n.m. Totalt troligen över 1000-talet märken varav en hel del äldre.150
942Tre större insticksböcker med blandat innehåll ostämplat, till största delen postfriskt diverse länder hela världen med mycket Europa. En del är äldre material.200
943Stor tjock insticksbok med Sverige postfriskt medaljong, bandmärken, tre kronor, 1940-talet och framåt till 1970-talet. En del par och högvalörer ingår.300
944Större insticksbok med cirka 250 ex postfriskt Norge 1960-70-talet, ett par sidor ++ FN, över 300 ex ++ Världsflyktingåret 1960 diverse länder, två sidor ++ Danmark, 2 sidor helgmärken samt några arkdelar m.m.100
945Insticksbok med samling stämplat Norge och Danmark samt lite annat. Totalt cirka 700 märken.150
946Överfull kontorspärm med svenska klipp monterade på vita blad i plastfickor. Massor med högre valörer av nyare märken blandat med äldre. Många läsbara stämplar.150
947Insticksbok med cirka 155 ex 10 öre Oscar i något blandad kvalité. Läsbara stämplar finns. Mot slutet några extra påsar med ej monterat.150
948Insticksbok med cirka 800 svenska stämplade märken från bandmärken till 1980-talet. De flesta har bra stämplar varav många prakt och lyx.400
949Insticksbok med cirka 650 ex stämplade 12 öre ringtyp blandat t 14 och 13. Verkar genomgånget på stämplar.150
950Full kontorspärm med svenska brev monterade på vita blad i plastfickor. En del minnespost 1940-50-talet ingår samt många rekbrev 2000-talet med bra frankeringar.150
951Kontorspärm med parti svenska brev monterade på vita blad i plastfickor, mest 1970-talet till 2000-talet med bl.a. special-stämplar och rekbrev varav många med bättre frankeringar.75
952Insticksbok med omkring 700-800 helgmär-ken och en del andra välgörenhetsmärken50
953Två insticksböcker med cirka 1000-talet ex motivfrimärken Fåglar, mest stämplat. Dessutom några brev och kort.150
954Samling stämplat Gibraltar i Lruchtturm album 1886-2002 med fickor. Totalt cirka 330 märken och 55 block i senare delen. Album i nyskick.350
955Samling postfriskt Färöarna 1975-2001 verkar vara överkomplett med två serier av vissa. Block och häften ingår. Allt i defekt insticksbok. Facit cirka 7700:- Dessutom ingår 5 helark julmärken.300
956Samling Tyskland mest stämplat 1872-1968 i KABE album med Riket, zoner, BRD, Berlin, allt monterat i fickor. Totalt 1400-1500 märken. Bättre ex här och där.500
957Samling Tyskland mest ostämplat från 1872 och framåt med Riket och besatta områden på Schaubek bladsats i två klämfjäderpärmar. Monterat i fickor. Totalt cirka 900 märken.450
958Parti England stämplat 1800-talet till 1995 och därefter postfriskt fram till 2002 på totalt ett 70-tal visirblad i två pärmar och två mappar. Den postfriska delen innehåller kpl serier, block och en del häften. Hög nominal på denna del.450
959Två insticksböcker med beg och obeg motiv-frimärken Rymden. Totalt cirka 600-700 märken. Några brev ingår.150
960Insticksbok med dublettparti stämplat Oscar, tvåfärgad siffertyp och lilla riksvapnet. Totalt kring 1500 märken, delvis i några påsar. En del läsbara stämplar har noterats.100
961Insticksbok med parti ca 500 stämplade frimärken med motiv flygplan. Dessutom några brev.150
962Stor insticksbok med motivmärken sport och idrott diverse länder. Troligen kring 1000-talet märken både stämplat och ++/+200
963Gripenpärm med över 200 svenska postfriska 4-block 1940-70-talet på 37 svarta visirblad. Bättre ingår som t.ex. Sagor, Näringsliv200
964Schaubek album med samling Island och Norge fram till 1975. Stämplat i början och sedan ost med ++ mot slutet. Totalt cirka 1050 märken. En del kpl serier ingår400
965Samling Färöarna postfriskt på neutrala blad i Schaubek klämfjäderpärm. Perioden 1975-99 verkar vara komplett med Facit ca 5900:-300
966Samling Färöarna stämplat 1975-2003 på egna blad i Schaubek klämfjäderpärm. Nästan helt komplett.300
967Färöarna stämplat 2006-12 i Schaubek kläm-fjäderpärm. Glest med märken men mest kpl serier på de som finns. Facit ca 2500:-150
968Samling/parti Sverige stämplat Vapen till 1973 på ett 60-tal vita visirblad i pärm. Glest med märken på de flesta blad.200
969Stor insticksbok med parti stämplat Finland vapentyp till 1997. Över 1500 märken200
970Gripenpärm med parti stämplat äldre Finland på ett 15-tal visirblad. Dessutom 7 postfriska helark lejonmärken.150
971Färöarna. Insticksbok med cirka 230 post-friska 4-block fram till 1984. Alla verkar olika och i kpl serier. Lågt utrop.200
972Insticksbok med parti ca 500-600 Grönland ++/+/beg från början och framåt. Dessutom några Thule i slutet.200
973Parti svensk nominalvara med valörer under 2:-. Nominal över 1100:-300
974Parti Sverige stämplat och något ostämplat i 5 insticksböcker, från ringtyp och framåt. Blandad kvalité men en del användbart här och där.150
975Två insticksböcker med ++ Norge och Fin-land. Norge ark och arkdelar tjänste med Facit över 13000 i den ena och Finland och Norge mest 1940-talet och mest i 4-block för ett par tusen i den andra.200
976Samling Norge beg och något obeg 1855-1945 i SAFE dual album. Totalt cirka 300 märken från skillingar och framåt150
977Ston insticksbok med parti Sverige stämplat och en del ++ mest från Vapen till 1940-talet med mycket ringtyp och Oscar med läsbara stämplar, även praktstämplar. Totalt cirka 1100 märken.450
978Samling Sverige beg/++/+ i Leuchtturm album med fickor 1855-1979. Totalt cirka 1000 märken med lite bättre, kpl serier o.s.v. här och där.500
979Parti Sverige ++/+ ringtyp till 1956 på ett 40-tal visirblad i pärm med bl.a. Oscar, medaljong, bandmärken, 1940-50-talet med bättre ex, kpl serier o.s.v.750
980Fin samling Sverige stämplat 1855-1944 inkl tjänste och lösen med bl.a. ringtyp, Oscar, medaljong, bandmärken, 28 ex kongress-förening, några BC/CB o.s.v. Många fina stämplar ingår. Facit cirka 37000.2200
981Pärm med samling FDC Island 1947-76 varav många med vinjett. Totalt 84 brev.150
982Pärm med samling med ett 25-tal svenska FDC 1940-talet. Ett par minnesbrev ingår75
983Samling Sverige ++ 1938-79 i Leuchtturm album med fickor. I början några BC/CB varav ett par med tveksam marginal. Från 1943 i princip komplett med Facit över 10000. Album, blad och märken i fin kvalité.500
984Samling/parti Sverige stämplat 1855-1949 på visirblad i pärm. Från Vapen, ringtyp, Oscar, medaljong, bandmärken, kongress/förening o.s.v. En del läsbara stämplar finns. Facit över 40000:-2000
985Stor insticksbok med ett 1000-tal ostämplade Norden mest äldre märken. De flesta med fastsättare. En del bättre ingår.150
986Diverseask med blandat innehåll som dokument med stämpelmärken, Sverige nominal ca 400:- i låga valörer bl.a. häften skridsko, bunt brev och kort, ask stämplade Oscar, utlandet i två mindre insticksböcker, arkdelar m.m.300
987Samling med cirka 150 svenska FDC 1970-talet fram till 1981. Alla med vinjetter. Några få dubletter. Fina brev.300
988Samling DDR beg/obeg på 46 svarta visirblad i pärm, från 1950-1969. Totalt cirka 800 märken i god kvalité.200
989Pärm med utställningsmonterad samling BRD 1975-85 på vita blad i plastfickor. Många lyxstämplade märken och en del brev ingår. Vacker samling.200
990Stor tjock insticksbok delvis fyllt med stämplat BRD samt enstaka annat. Totalt uppskattat till omkring 8-900 ex.150
991Stor tjock insticksbok full med klipp från FDC 1960-talet till 2000-talet. Hela block och häftesinlagor ingår, allt med lätta fina FDC-stämplar.100
992Stor insticksbok med klipp från FDC 1960-talet till 2000-talet med många block och hela häften. Lätta fina FDC-stämplar.100
993Insticksbok med cirka 900 ex 5 öre Oscar och ca 500 ex 10 öre medaljong. Läsbara stämplar här och där.100
994Insticksbok med parti med cirka 1400 ex G V medaljong 10 öre. Läsbara stämplar förekommer.100
995Två stora insticksböcker med motivfrimärken Blommor div länder, både stämplat och ++/+. Några brev ingår.150
996Färöarna. Bunt med 10 kompletta postfriska årssatser perioden 1978-94 varav 9 olika. Facit 1395:-100
997Cirka 1,9 kg svenskt brevklipp med många bättre valörer, par, häftesblock o.s.v.150
998Bunt med 42 FDC FN från 1950-talet, alla med vinjett. Många frank med 4-block20
999Bunt med 49 FDC Liechtenstein 1970-talet25
1000Bunt med 19 svenska förfilatelibrev mest 1840-talet, alla ostämplade och alla med innehåll.100
1001Parti svenska postfriska mjuka häften 1960-70-talet. Facit över 20.000:- En hel del markeringar finns.1200
1002Parti med flera hundra svenska maximikort. Massor med kompletta serier. Högt katalogvärde. Slumpas!150
1003Samling med cirka 315 olika svenska maximikort 1981-2007 i fyra pärmar. Volvo och SAAB ingår. Mycket högt nypris.150
1004Bunt med 35 ofrankerade mest brevframsidor 1850-talet både före och efter 1855, några hela brev och en rakstämpel.100
1005Häften Röda Korsets brevmärken, 5 ex från 1944 och 4 ex från 1950. Alla kompletta och postfriska.100
1006Åland. 13 postfriska ex H 2 Fyrar på Åland. Facit 2600:-100
1007Färöarna. Parti med 21 postfriska automat-häften. Facit 3820:-150
1008Post med ett 85-tal svenska ostämplade rabatt-frimärken på klipp. Alla inom Norden.200
1009Åland. Postfrisk årssats 1994. (200)20
1010Bunt militärpostkort MpK 1, 43 ex, alla obegagnade. Facit 2150:-50
1011Militärbrev M 13, 4 ex varav ett stämplat 2006. Alla med svarsmärke.30
1012Bildserie 1940-50-talet från Algots i Borås med bl.a. kungens besök.25
1013Bunt med 22 FDC Världsflyktingåret 1960 från olika länder. Alla med samma vinjett.25
1014Bunt med 57 kpl svenska postfriska serier 1940-60-talet i var sitt kuvert. Facit cirka 2900:-125
1015Förseglad bunt postfriska block Rokoko. Postpris 300:-125
1016Hel bunt postfriska block Rokoko med nummer 1 – 50. Postpris 300:-125
1017Belgien. 30 pergamynkuvert med ostämplade kpl serier 1930-50-talet. Gammalt försälj-ningspris cirka 780:-150
1018Parti med 75 svenska stämplade hela häften eller block 1960-2000-talet varav många med praktstämplar.200
1019Stockholmia 74 III postfriskt, 25 kpl block-serier. Nominal 110:-37
1020Stockholmia 74 III postfriskt, 20 kpl block-serier. Nominal 88:-30
1021Island ++ årssats 1980. Facit 150:-10
1022Kuvert med ca 110 postfriska europamärken CEPT. Många i kpl serier.75
102311 postfriska block europamärken, alla olika. Mi cirka 120 €.100
10248 gamla buntar 10 öre medaljong.50
1025Stockholmia 55. Tre kompletta ++ block-serier med 9 märken i varje ark (2700)150
1026PFA:s gåva till abonnenterna 1987, cirkus-blocket i folder, 5 ex.25
1027Som nummer 102625
1028Ett 20-tal objekt Sverige ++/beg osålda vid tidigare auktioner bl.a. ringtyp, bandmärken, kpl serier 1940-talet m.m. Tidigare utrop cirka 1900:-675
1029Bunt med ett 30-tal objekt från utlandet varav 19 brev/kort osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1500:-600
1030Bunt med ett 30-tal svenska ++ mjuka häften osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1400:-600
1031Slanias 1000:e frimärke, mapp med numrerat svarttryck, färdigt block och FDC.50
1032Några kuvert med postfriska högvalörer 1950-60-talet, totalt 31 olika med ett par av vardera. Facit cirka 3380:-125
10338 ex F 1582 b, 30 kr Berguv med säkerhets-perforering på klipp, stämplade 2012-13. Facit 8 x 400:- = 3200:-200
1034Åland ++ årssats 2010 kpl med block och häfte.50
1035Åland ++ årssats 2011 kpl med block och häfte.50
1036Åland ++ årssats 2012 kpl med block och häfte.50
1037Bunt med ett 20-tal flygbrev, mest första-flyg.100
103820 brev alla stämplade Kugleposten 1936. Många olika frankeringar och orter200
103912 objekt Finland och Åland ++/beg osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 400:-175
1040Ett 25-tal objekt Island ++/beg osålda vid tidigare auktioner, bl.a. kpl serier, block. Tidigare utrop cirka 900:-400
104116 objekt Danmark, Grönland, Thule ++/beg osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 600:-275
1042Ett 20-tal objekt Norge ++/beg/några häften och FDC osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 800:-350
104312 objekt Sverige ++ HA osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 600:-250
1044Frankrike. Bunt med 27 gamla beg vykort från 1902 och några år framåt. Gott skick25
1045Grönland ++ årssats 1980.10
1046Bunt insticksblad med ca 150 ex Brittiska Jungfruöarna 1966-81, mest postfriskt i kpl serier, nästan alla olika. Vackra motiv-märken. Mi cirka 125 €.100
1047Åland. 6 helark julmärken 1996-2001, alla olika.50
1048Bunt med 18 Radiolicenser 1930-50-talet25
1049Bunt med cirka 125 gamla svenska kvitton på inlämnade försändelser eller postanvisningar 1870-90-talet.100
1050Sverige FDC 2009 kpl. Postpris 614:-50
1051Sverige parti nominalvara postfriskt låga valörer. Nominal 430:-150
1052Parti med svenska ++ mjuka häften lägre valörer med nominal 2500:- samt liten bunt HA med nominal 180:-. En del markeringar finns. Tillfälle!650
1053Full pergamynkuvertlåda med svenska ++ automathäften HA 1-16. Facit över 13000 med ev markeringar oräknat650
1054Låda med svenska och utländska brev och kort, en del helsaker m.m. Till största delen stämplat.150
1055Bunt med 100 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med Oscar.600
1056Bunt med 69 scoutstämplar från olika läger 1956-72 på brev eller kort.50
1057Bunt med 100 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med Oscar.600
1058Parti svenska ++ automathäften HA 2 till 26 i tre fulla lådor i pergamynkuvertskåp. Facit cirka 22000 samt massor med markeringar. Fin kvalité.950
1059Parti svensk nominalvara låga valörer i häften och pergamynkuvert. Nominal ca 1000:-200
1060Bunt med cirka 125 svenska gamla brevkort 1800-talet och framåt. Alla verkar vara begagnade.50
1061Ask med ett 20-tal svenska ++ 100-rullar samt några rullrester. Låga valörer. Nominal cirka 350:-100
1062Bunt med ett 50-tal plastfickor A4 med svenska adresskort bl.a. till utlandet, inläm-ningsbevis, kvitton m.m.50
1063Bunt med 100 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med medaljong.400
1064Ask med stämplade frimärken i påsar och kuvert diverse länder varav en del motiv-frimärken.50
1065Nominal Sverige. Några buntar med svenska ++ häften med låga valörer. Nominal cirka 1700:-450
10661 kg kuvert från mottagen post från Sverige. Stämplar och bättre frankeringar ingår varav en hel del ostämplat, bl.a. ett 30-tal valörlösa BREV.150
1067Parti med svenska postfriska mjuka häften 1940-70-talet. Till största delen bättre ex som t.ex. Fåglar, Sagor, Näringsliv, Glas, Idrottsflickor o.s.v. Facit cirka 12.000. Ev markeringar oräknat500
1068Diverselåda från sterbhus med tvättat och klipp diverse länder både nyare och lite äldre i påsar och kuvert, allt osorterat.100
1069Kartong med parti svenska och utländska brev och en del vykort. God blandning.200
1070Ask med några buntar med svenska ++ automathäften. Nominal ca 300:-90
1071Med diverse bästespännarmaterial som postala blanketter, kvitton, växelblanketter, adress-kort, internationellt körkort m.m.50
1072Ask med hundratals svenska ransoneringskort 1930-40-talet, delvis använda.50
1073Ask med material till stor del med anknytning till Televerket som kvitton, fakturor, tjänste-kuvert m.m.50
1074Ask med bunt utländska gamla brev varav många från Tyskland 1920-30-talet. Även en del äldre. Många intressanta frankeringar.200
1075Kartong med utländska FDC utom Norden. De flesta med vackra vinjetter. Totalt kanske 5-600 ex. En del Tyskland ingår.100
1076Bunt med 44 svenska postfriska mjuka häften 1977-98, alla med ryggtryck och alla olika. Nominal cirka 835:- Fin kvalité.500
1077Ask med ett 75-tal svenska ++ mjuka häften mest 1940-60-talet. Alla häften är okompletta. Några märken eller par saknas. Många bättre par återstår.150
1078H 250. Förseglat 100-paket ++ häften. Nominal 650:-250
1079H 334. Förseglat 100-paket ++ häften. Nominal 1400:-560
1080Ask med svensk nominalvara ++ låga valörer, lösa märken, häften och några rullar. Nominal 1000:-300
1081Originalbunt med 10 paket ++ block Rokoko, förseglad. Postpris 3000:- (500 block).900
1082Lokalpost. Bunt med ett 30-tal mest FDC 1940-talet Borås, Norrköping m.m. Dessutom ett par bruksbrev och diverse senare.50
1083Diverselåda med två gamla mindre album, insticksbok och ask med mycket blandat innehåll diverse länder men mycket är Tyskland m.m. Mycket att plocka med.250
1084Två fina pärmar med samling postfriska block från länder i Europa. Totalt 110 olika på var sitt blad. Båda pärmar med kassett.300
1085Diverselåda med motivmärken ++ och stpl i ark och arkdelar, några blad med ++, insticksbok med diverse länder samt en del annat.75
1086Kartong med svenska brev och kort, mestadels lite nyare med rek, en del minnespost, en hel del valörlösa framtill cirka 2018. Även äldre förekommer. Bra stämplar har setts.150
1087Parti med cirka 160 FDC från de nordiska länderna utom Sverige varav merparten olika. Från 1950-talet och framåt. Alla brev har vinjett. Fin kvalité.100
1088Kartong med massor med påsar och kuvert med stämplat Sverige delvis sorterat, från medaljong till modernt. Läsbara stämplar finns. Mycket att plocka med.200
1089Kartong med diverse Norden utom Sverige, bl.a. postfriskt Norge, Danmark, Åland. Även en del stämplat i insticksbok och på visirblad i pärm. Dessutom påse med cirka 340 gram norskt postklipp mest från 1940-talet.150
1090Mycket omfattande dublettparti Sverige stämplat Oscar till 2018 i 13 stora insticksböcker varav flera är överfulla. Inga par ingår. Massor med prakt- och lyxstämplar. God spridning hela perioden. Många bättre valörer i antal ingår.2500
1091Insticksbok med cirka 200 skyddsperforerade stämplade äldre frimärken varav cirka 140 England och resten diverse länder100
1092Insticksbok med Sovjet postfriskt komplett 1981, märken och block.50
1093Mindre insticksbok med ett par hundra beg och obeg Kina. Några påsar osorterat ingår. Märken från andra områden ingår som t.ex. Hongkong och Japan.150
1094Parti Sverige stämplat ringtyp och framåt på stor mängt lösa visirblad, insticksblad och på neutrala vita blad. Mycket bandmärken, 1940-talet o.s.v.. Flera blad Oscar ingår. Mycket är massvara.150
1095Kartong med parti Sverige stämplat i 9 insticksböcker A4 från ringtyp och framåt. En del är massvara.200
1096Ask med diverse material med anknytning till frimärksutställningar, kongresser o.s.v. med gåvor till medverkande, program m.m. Från diverse länder.50
1097Kartong med parti svenska och utländska brev från Oscar och framåt, ett par buntar vykort m.m.300
1098Bunt med ett 50-tal FDC från de nordiska länderna utom Sverige 1940-talet och framåt. Alla med vinjett. Bättre ingår.50
1099Ask med diverse Tyskland med områden beg/++/+ i ett antal pergamynkuvert. äldre märken osorterat. Några klipp ingår.150
1100Grönland. Bunt med 17 olika helark jul-märken 1974-90.50
1101Färöarna. Bunt med 20 olika helark julmär-ken 1976-94.50
1102Färöarna. Officiell årsbok 1988. (600)30
11035 norska årsböcker 1988-92 kpl med post-friska frimärken. Nominal cirka 635:- Nkr200
1104Låda med mest utländska brev, en del kort och en del FDC. Både äldre och nyare.100
1105Parti ++ Liechtenstein 1980-90-talet i enstaka och 4-block. Totalt över 900 märken och 15 block. Monterat på insticksblad och i leveranskuvert. Högt nypris.150
1106Parti Norden, även Sverige, samt en del övriga länder beg och obeg på ett 75-tal visirblad och några andra blad. Några arkdelar ingår också.400
1107Låda med svenska brev Oscar och framåt. Större delen fram till och med bandmärken250
1108Låda med parti svenska brev mest band-märken till 1940-talet.200
1109Ask med ett 50-tal objekt från länder utom Norden osålda de senaste åren. Tidigare utrop ca 1400:- vilken är ungefärliga värdet i euro. Tillfälle!600
1110Kartong med ett 10-tal insticksböcker med mest stämplade diverse länder hela världen, även Europa, bl.a. Sovjet, Afrika, motiv med mera.200
1111Ask med parti Sverige ++ mest 1940-60-talet i insticksbok, bunt insticksblad och i några kuvert. En del kpl serier ingår. Osorterat i kuverten. Bättre ex ingår.200
1112Färöarna. Parti postfriska mjuka häften fram till 2005. God spridning. Nominal cirka 2400:- Dkr.200
1113Ask med parti stämplat Sverige 1940-talet och framåt i perg kuvert, mest sorterat.150
1114Restpost från sterbhus med tre urvalshäften med Danmark, DVI och Sverige, bunt album-blad Sverige stämplat och perg kuvert med parti Sverige stämplat sorterat i kuvert.200
1115Bunt med ett 40-tal objekt Sverige mest vykort och några brev osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 700:-. Mest Oscarsperioden.350
1116Färöarna ++ årssats 1989. Facit 180:-18
1117Boken om Linné med ++ block och två märken. Pris på PFA 145:-20
1118Grönland. Helark ++ F 220 Blå korset. Facit 3000:-200
1119Som nummer 1118200
1120Grönland. Bunt nytryck 1983-85 på Pakke-Porto. 13 blad och 10 helark.50
1121Grönland. 18 olika helark julmärken 1979-96. Perfekt skick.100
1122Färöarna. 19 olika helark helgmärken samt två dubletter åren 1976-94. Perfekt skick.100
1123Parti diverse länder mest stämplat i sex insticksböcker, äldre till nyare. En del motiv ingår bl.a. Flyg.200
1124Restpost Norden mest stämplat i fyra in-sticksböcker/pärmar bl.a. Sverigesamling med ett fåtal märken.150
1125Ask med diverse frimärken hela världen i påsar, kuvert, äldre urvalshäften m.m. Lite klipp ingår. Mest äldre material. Mycket att plocka med.200
1126Diversepost från sterbhus med Sverige stämplat i två kartoteklådor, troligen mest enklare märken, insticksbok med diverse länder mest på klipp, skokartong med blandat innehåll samt bunt brev och vykort.200
1127Låda med svenska och utländska brev och några vykort. Äldre brev ingår samt en del rek m.m.250
1128Parti med flera hundra svenska brev, alla frankerade med Oscar, även boktryck. Några adresskort ingår. En del mindre orter bland stämplarna.250
1129Parti med 500 svenska FDC 1984 och framåt, alla på Postens illustrerade kuvert. Mycket högt nypris. Många bättre ex. Billigt!50
1130Diverselåda Sverige och hela världen beg/+/++ äldre till nyare i flera askar och ett par pärmar, bättre här och där.300
1131Kartong med restmaterial från sterbhus med mycket äldre märken i fyra insticksböcker, på albumblad, i påsar och kuvert m.m. Till största delen stämplat bl.a. Europa, Sovjet, Serbien, Indien, Japan m.m. Mycket att plocka med.400
1132Parti svenska FDC 1930-40-talet, totalt 110 ex varav flera bra som Birgitta, Bibeln, Lunds domkyrka, Flottan, G V 85 år m.fl. Högt katalogvärde. Tillfälle!150
1133Parti med cirka 125 svenska FDC 1950-talet. God spridning och kvalité.100
1134Kartong med nästan bara svenska brev cirka 1900 och framåt med en hel del småorter bland stämplarna. Även några utrikes post-anvisningar, rek, pf, adresskort och några vykort m.m.300
1135Diverselåda med 5 insticksböcker med motiv-märken bl.a. tåg, blommor, fartyg, tre pärmar varav en hela världen och två Norden, dess-utom lösa blad. Det mesta är stämplat. Ett par buntar brev tillkommer, mest svenska.200
1136Låda med brev från hela världen med en del Sverige och Norge, mestadels äldre från Oscar till 1940-talet, bunt begagnade militär-brev, rek, pf o.s.v. Dessutom ett par hundra vykort, Omväxlande blandning.500
1137Parti med 500 svenska FDC 1960-80-talet. Bättre ingår. Slumpas!10
1138Mycket omfattande dublettparti Sverige stämplat i 11 stora insticksböcker från 1940-talet till 2000-talet. Mycket av materialet är parkombinationer (måste vara tusentals). Bra stämplar finns, även prakt och lyx.1500
1139Kartong med parti Sverige stämplat i 9 pärmar/insticksböcker äldre till nyare med massor med parkombinationer fränst 1970-90-talet men även en del massvara1000
1140Mycket omfattande sterbhusparti Sverige stämplat i ett 40-tal stora insticksböcker med Oscar till 2010-talet. Bra ex blandat med massvara. Stämplar finns. Mycket att plocka med.1500
1141Full kartong med beg och obeg vykort hela världen med omväxlande gamla och nya formatet.200
1142Sterbhuskartong med blandade länder, bl.a. två skolådor med mest tvättat Tyskland från början av 1900-talet, en del dåligt tvättat, några buntar, bl.a. buntar Oscar. Dessutom småaskar samma period Norge, Danmark, ett par enklare album m.m.400
1143Parti motivfrimärken diverse länder i 14 in-sticksböcker bl.a. djur, flygplan, sport, fåglar, båtar, bilar. Mest begagnade märken.200
1144Kartong med parti Tyskland i två pärmar och 10 insticksböcker från Riket och framåt med DDR, Berlin, BRD och diverse andra områden. Till största delen stämplat.300
1145Kartong med dublettparti Sverige stämplat Oscar till nytt i 15 insticksböcker. Läsbara stämplar finns här och där. Massor med märken.250
1146Kartong med diverseparti hela världen i 8 insticksböcker, två askar, några insticksblad m.m. mest stämplat. Dessutom lite tänd-sticksetiketter och läsketiketter.400
1147Kartong med svenska brev och vykort mestadels lite nyare med enstaka från Oscarsperioden och framåt. En del rekbrev ingår. Vissa brev och kort är monterade på vita A4-blad.150
1148Kartong med försändelser från hela världen äldre till modernt i omväxlande och trevlig blandning. Vackra brev och bättre frankeringar ingår.450
1149Låda med många hundra utländska brev och kort från äldre och framåt. Mycket att plocka med.200
1150Kartong med brev och kort hela världen, svenska adresskort m.m.100
1151Låda med svenska brev och helsaker äldre och framåt. Allt verkar begagnat.75
1152Ask med hundratals ryska helsaker beg och obeg. Verkar vara vinjetter på alla. Mycket omväxlande.100
1153Full skokartong med svenska och utländska beg och obeg vykort. En del äldre ingår.100
1154Bunt med några hundra helsaker USA 1800-talet och början av 1900-talet både begagnade och obegagnade.50
1155Ask med flera hundra minnespoststämplade brev 1940-talet till 1970-talet.75
1156Parti Norden ++/+/beg i två pärmar, insticks-bok och på lösa blad med både enstaka, arkdelar m.m. Till största delen äldre material. Konpletta serier och några block ingår.400