Partier, diverese
Partier beskrives alltid så korrekt som möjligt, men räkna dock med att kvalité kan variera om inget annat anges.

Objekt Nr:Beskrivning:Minimipris:
968Samling Finland stämplat på Facit bladsats 1856-1991 i pärm. Totalt ca 580 märken150
969Samling med över 1100 olika Israel mest stämplat i defekt pärm monterat på vita blad i plastfickor150
970Insticksbok med begagnade och postfriska motivmärken Hundar, totalt cirka 240 märken och 9 block.100
971Samling Sverige stämplat på Viking bladsats 1855-1976 med Vapen, ringtyp, Oscar, band-märken, 1940-talet o.s.v. Totalt över 1200 märken400
972Visirpärm med samling/parti Sverige stämplat Oscar till 1971 på 58 svarta visirblad. Några postfriska märken här och där ingår.300
973Cypern. Insticksbok med cirka 290 stämplade märken 1920-talet och framåt.150
974Samling Österrike stämplat 1850-1980 i Davo album. Totalt cirka 1200 märken och ett 10-tal brev eller kort samt ett antal block.300
975Samling Polen stämplat 1944-78 i två stora tjocka insticksböcker. Gissningsvis ett par tusen märken och många block.400
976Parti Ungern ostämplat början av 1900-talet till 1980-talet på ett 60-tal svarta visirblad i två pärmar. En stor del är postfriskt bl.a. kpl serier med vackra motiv.300
977Samling Tyskland stämplat 1945-1970 i två tjocka Schaubek album med zoner, BRD, Berlin och DDR. Totalt nästan 2200 märken och några brev och block. God kvalité.500
978Stor tjock insticksbok med samling Frankrike stämplat fram till 1990. Något postfriskt in-går här och där, Totalt över 1600 märken.400
979Stor tjock insticksbok med samling stämplat och ostämplat Afrika från äldre och framåt. Totalt bortåt 1500 märken.250
980Parti Sverige ostämplat Oscar till 1970-talet på ett 50-tal svarta visirblad i pärm. En hel del har fastsättarspår men många serier med högvalörer ingår. Bladen i gott skick.300
981Två Nordensamlingar varav en stämplat och den andra beg/obeg. Totalt cirka 2300 märken fram till cirka 1968. Alla länder är representerade.200
982Stor, tjock insticksbok med parti stämplat Bulgarien och Polen. Totalt omkring 2000 märken och några block.200
983Samling FDC Danmark 1941-75 i två pärmar med totalt över 200 ex varav många med vinjett.200
984Färöarna. Samling postfriskt 1980-2000-talet i insticksbok, cirka 165 märken mest kpl serier och 5 block. Alla verkar olika. Facit cirka 2000:-100
985Pärm med insticksblad med stämplat/post-friskt diverse länder som t.ex. Polen, Portugal, Rumänien, San Marino, Schweiz, Turkiet. Massor med märken, bl.a. kompletta serier.450
986Insticksbok med nästan 300 motivfrimärken Rymden, mest stämplat.100
987Stor tjock insticksbok full med klipp från FDC 1960-talet till 2000-talet. Hela block och häftesinlagor ingår, allt med lätta fina FDC-stämplar.100
988Stor insticksbok med klipp från FDC 1960-talet till 2000-talet med många block och hela häften. Lätta fina FDC-stämplar.100
989Två stora insticksböcker med motivfrmärken Blommor diverse länder, både stämplat och ++/+. Några brev ingår.150
990Norge. Samling med 114 norska FDC 1952-74. De flesta har vinjetter. Fin kvalité. Monterat i plastblad i pärm.200
991Island. Samling med 48 postfriska häften i Leuchtturm album. Facit cirka 6000:-450
992Finland. Samling med 57 automathäften i Leuchtturm album, Facit cirka 1600:- Fin kvalité. Alla verkar olika.100
993Samling svenska automathäften HA 1 – 26 i Leuchtturm album. Totalt ca 150 olika häften bl.a. HA 1, 5, 6 osv. Facit cirka 12500:- God kvalité625
994Samling med 116 olika 4-block Danmark 1940-70-talet på 26 visirblad i pärm. Nästan alla är postfriska. Totalt nominal cirka 345:- Dkr100
995Insticksbok med Sverige stämplat 9 öre Vapen t.o.m. 1940-talet med ringtyp, Oscar, bandmärken, några BC/CB o.s.v. Totalt cirka 900 märken med en hel del läsbara stämplar, även praktstämplar.500
996Tre insticksböcker med Danmark ostämplat bruksfrimärken, regenter, Frederik, Margrethe, riksvapnet fram till 1990-talet. Nominal över 1500:- Dkr. En del, främst äldre, är utan gummering eller med fasts. Slumpas!300
997Överfull kontorspärm med svenska klipp monterade på vita blad i plastfickor. Massor med höga valörer av nyare märken blandat med äldre. Många läsbara stämplar.150
998Parti mest stämplat Afrika, Australien, Asien på 48 svarta visirblad insatta i kontorspärm.200
999Parti mest stämplat diverse länder i Europa på ett 40-tal svarta visirblad insatta i kontors-pärm. Några märken på klipp.150
1000Parti Spanien, Tjeckoslovakien, Ungern mest stämplat på ett 45-tal svarta visirblad insatta i kontorspärm.100
1001Leuchtturm pärm med ett 70-tal postfriska automathäften HA 2 och framåt. Dessutom några stämplade.150
1002Samling svenska maximikort 1981-2004 i två pärmar monterat i plastfickor. Mycket god kvalité.150
1003Parti med stämplat Danmark, Finland och Norge på ett 80-tal svarta visirblad i kontorspärm fram till 1980-talet.150
1004Parti Finland stämplat och en del postfriskt på ett 70-tal svarta visirblad i kontorspärm, från 1875 till 1970-talet. En hel del bruksmärken ingår.150
1005Parti Danmark stämplat på 39 svarta visirblad i kontorspärm från 1854 till 1980-talet.100
1006Parti Tyskland från 1849 och framåt med stater, BRD, DDR m.m. på bunt med 50 svarta visirblad. Nästan bara stämplat.150
1007Samling Sverige stämplat 1855-1990-talet på vita blad i två tjocka kontorspärmar med både frimärken, brev och kort. Från fyrskillingar, Vapen, ringtyp o.s.v. Även en del varianter, stämplar o.s.v, Många intressanta brev och kort som t.ex. rek, värde, flyg, express liksom många till utlandet.4000
1008Sverige ++ årssats 1971, förseglad (1250)100
1009Sverige ++ årssats 1972, förseglad (950)75
1010Åland ++ årssats 1994 (200)30
1011Åland ++ årssats 1995 (1290)28
1012Åland ++ årssats 1996 (190)28
1013Åland ++ årssats 1997 (200)30
1014Åland ++ årssats 1998 (250)35
1015Danamark parti med ett 50-tal postfriska block mellan block 1 – 7. Facit 3200:-200
1016Bunt med 14 FDC Lokalpost Skövde, Motala, Göteborg, Borås (flera).25
1017Åland. Bunt med 30 FDC från 2009 varav 20 frankerade med gutterpar (11 olika) och 10 frankerade med vanliga märken. Alla brev med vinjett.100
1018Finland. FDC 25/3 60, Frimärlsutställningen, 10 ex (1500)75
1019Som nummer 101875
1020FDC 16/5 55, Frimärket 100 år, 10 ex, alla kpl med båda DD-paren. Facit 1500:-75
1021FDC 1/7 55, Stockholmia 55, 10 ex. Facit 2000:-100
1022Bunt med 55 FDC Japan 1980-90-talet. Alla brev med vinjett. Vackra!50
1023Portugal Madeira Mapp med ++ serier Blommor 1981, 1982, 1983.15
1024Danmark ++ årssats 196950
1025PFA:s gåva till abonnenterna 1987, cirkus-blocket i folder, 10 ex25
1026Bunt med 22 FDC Världsflyktingåret 1960 från olika länder. Alla med samma vinjett.25
1027Färöarna. Bunt med 10 kompletta postfriska årssatser perioden 1978-94 varav 9 olika. Facit 1395:-75
1028H 371, Stockholmia 86, 12 postfriska häften. Totalpris 480:-, nominal 120:-70
1029Bunt med 50 svenska obeg provhäften eller Postmusei brevmärken50
1030Bunt med ett 30-tal nytryck av gamla vykort med motiv från Göteborg, alla olika.25
1031Bunt med ett 40-tal vy- eller reklamkort på orkestrar eller musiker kring 200525
1032Parti med 58 postfriska block Nederländerna. God spridning med ett par av vardera. Fin kvalité.60
1033Bunt med 41 olika Färöstämplar på var sitt kort 1974/7525
1034Bunt med ett 35-tal brev eller kort stämplade på Färöarna på 1970-talet.25
1035Island. 22 olika datumfyrblock ++ samt häfte med förteckning över samtliga perioden 1975-85.50
1036H 371, Stockholmia 86. Bunt med 25 post-friska häften. Nominal 250:- Priset på Posten var 1000:-150
1037Sverige 27 ex ++ block Agueli. Nom 81:-40
1038Sverige 43 ex ++ block Friidrott. Postpris 473:-180
1039Sverige 27 ex ++ block Världsungdomsåret. Postpris 270:-100
1040Sverige 16 ex ++ block Svensk Flyghistoria. Postpris 192:-80
1041Sverige 29 ex ++ block Musik i Sverige. Postpris 333:-140
1042Sverige 40 ex ++ block Svensk Filmhistoria. Postpris 400:-160
1043Sverige 26 ex ++ block Svensk Filmhistoria. Postpris 260:-100
1044Sverige 50 ex ++ block Rokoko. Postpris 300:-125
1045Sverige 57 ex ++ block Rokoko. Postpris 342:-140
1046Sverige 50 ex ++ block Svensk Bilhistoria. Postpris 450:-180
1047Sverige 34 ex ++ block Svensk Bilhistoria. Postpris 306:-120
1048Sverige 50 ex ++ block Vilda orkidéer. Postpris 500:-200
1049Som nummer 1048200
1050Sverige ++ årssats 1970, förseglad. Facit 1500:-90
1051Sverige ++ årssats 1975, förseglad.25
1052Grönland ++ årssats 1987. (220)22
1053Grönland ++ årssats 1987. (220)22
1054Färöarna ++ årssats 1983 (160)16
1055Färöarna ++ årssats 1985 (250)25
1056Bulgarien. Bunt med 40 stämplade block/kleinbogen 1970-80-talet100
1057FDC 1/7 55, Stockholmia 55, 10 ex. Facit 2000:-100
1058Bunt med ett 30-tal svenska FDC 1940-talet. Facit cirka 1700:-75
1059Bunt med ett 30-tal svenska FDC 1950-talet. Facit över 1100:-50
1060Ett par gamla skrifter från 1723, bl.a. Riksdagsordning. Delvis defekt.50
106125 objekt Sverige ++/+ osålda vid tidigare auktioner, bl.a. bandmärken, kongress, förening m.m. Tidigare utrop cirka 1200:-500
1062Bunt med ett 30-tal svenska ++ mjuka häften osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 750:-300
1063Ett 25-tal objekt Sverige stämplat osålda vid tidigare auktioner bl.a. bandmärken, kongress, förening, några BC/CB, tjänste, lösen. Tidigare utrop ca 1500:-600
106415 objekt Norge ++/+/beg osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 650:-260
1065Ett 20-tal objekt Danmark, Grönland, Färöarna ++/+ osålt vid tidigare auktioner. Tidigare utrop ca 560:-225
1066Ett 20-tal objekt Island ++/+/beg osålda vid tidigare auktioiner bl.a. block och ett par häften. Tidigare utrop ca 650:-260
106714 objekt Finland/Åland ++/beg osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop 520:-200
1068Bunt med ett 30-tal objekt från utlandet utom Norden osålda vid tidigare auktioner. Tidigare utrop cirka 1700:-700
1069Parti med bättre svenska mjuka häften 1950-70-talet. Facit över 10.000:- Bra kvalité500
1070Bunt med svenska postfriska mjuka häften 1970-90-talet, alla med ryggtryck. Nominal 1056:-600
1071Parti Sverige postfriskt lägre valörer, lösa märken och en del häften. Nominal 500:-200
1072Parti mest stämplat Europa på ett 70-tal svarta visirblad i ask, bl.a. Albanien, Italien, Österrike, Grekland. Äldre och framåt150
1073Ask full med hela världen stämplat och en del ++/+. Säkert 10 tusentals märken blandade länder varav en del äldre. Mycket att plocka med.200
1074Ask med många tusen frimärken i påsar, kuvert och löst, till stor del motivmärken200
1075Parti Norden nästan bara stämplat på cirka 150 visirblad och några albumblad. Största delen är Sverige från ringtyp och framåt med en del stämplar ,par o.s.v. (på 85 blad). Resten är mest Danmark och Finland. Bladen i gott skick500
1076Parti svenska postfriska mjuka häften mest 1960-70-talet. Valörer under 2:- Nominal 1500:-500
1077Pergamynkuvertlåda med svenska ++ mjuka häften 1940-60-talet. Facit över 26000:-1200
1078Ask med Sverige nominal ++ i låga valörer, häften, rullrester, lösa märken. Nominal över 650:-175
1079Liten bunt bättre svenska postfriska mjuka häften 1950-70-talet. Facit ca 6800:-375
1080Ask med parti Sverige ++ 1960-70-talet, mest kpl serier i var sitt kuvert. Många bra serier. Nominal cirka 970:-290
1081Parti med svenska postfriska mjuka häften 1970-90-talet, alla med ryggtryck. Nominal cirka 1700:-1000
1082Skokartong med parti med cirka 440 svenska automathäften. Nominal ca 870:-300
1083Ask med 22 svenska hela 100-rullar 1940-60-talet, lägre valörer. Nominal 505:-150
1084Ask med svensk postfrisk nominalvara, lösa märken, häften, block. Nominal 500:-. Alla märken med nominal under 2:-200
1085Ask med gissningsvis ett par tusen tvättade Sverige, äldre till nytt, osorterat.100
1086Ask med svensk nominalvara, lågvalörer sorterat valörvis i pergamynkuvert samt 4 brutna årssatser 1970-talet. Nominal totalt över 2200:- Lågt utrop.600
1087Ask med svenska postfriska rullar och rullrester, mest lägre valörer. Nominal cirka 450:-150
1088Bunt med cirka 115 norska rekbrev till byteskontakt i Sverige på 1970-80-talet, alla vackert frankerade oftast med nyare märken, par, kpl serier o.s.v. Alla i litet format.100
108928 brev från Sverige till USA på 1920-30-talet, alla avstämplade Öra-Stom med tydliga stämplar50
1090Sverige bunt perg kuvert med ++ mest 1940-60-talet och kpl serier med många bättre med bra katalogvärde. Nominal över 600:- med en del oräknat.250
1091Ask med parti Sverige postfriskt låga valörer i häften, automathäften och lösa märken. Nominal cirka 1200:-400
1092Bunt med 125 svenska rekbrev sända till byteskontakt i Oslo 1970-80-talet. Varierande frankeringar, par, block, hög-valörer o.s.v. Alla brev i litet format.100
1093Bunt med cirka 125 vykort frankerade med Oscar eller medaljong (cirka 75 Oscar och ett 50-tal medaljong). Nästan bara gratulation, jul, påsk, nyår o.s.v.500
1094Parti svenska ++ mjuka häften 1940-70-talet. Flera bättre ingår. Facit över 20000:-1000
1095Ask med parti svenska ++ automathäften HA 2 – 26, totalt över 400 ex. Nominal över 700:-250
1096Ask med litet parti Österrike bl.a. några block, helsaker, postfriskt nyare från 2000-2010-talet m.m.100
1097Parti med cirka 350 beg och obeg vykort med motiv Göteborg. Cirka 300 är i gamla forma-tet med mycket 1930-40-talet och ett 50-tal lite nyare.300
1098Åland. Bunt utställningskort 2013, 2014, 2015, 2016. Postpris 123 €.50
1099Sverige parti mjuka häften lägre valörer. Nominal cirka 1065:-300
1100Parti svenska postfriska mjuka häften mest 1960-70-talet. Facit över 35.000:-. Många med markeringar, tillägg ej räknat2100
1101Bunt med ett 35-tal svenska brev, alla frankerade med ringtyp, mest 12-öres även tandn 14.200
1102Ask med svenska och utländska vykort och 15 fotoserier mest från svenska orter. En del jul- och Påskkort ingår.100
1103Ask med undanlagda objekt bl.a. förfilateli till nyare, både Sverige och utlandet. Intressanta stämplar, bättre frankeringar o.s.v.250
1104Parti med kring 500 svenska paketadresskort, postanvisningar, postförskott från medaljong och framåt. Några i plastfickor. God kval.200
1105Parti svensk nominalvara låga valörer mest i mjuka häften och automathäften. Nominal cirka 1000:-300
1106Ask med över 1000 lottsedlar från Penning-lotteriet, Bellman eller Fredslotteriet 1980-talet. Vackra motiv, perfekt skick50
1107Parti med cirka 200 FDC diverse länder hela världen. Alla verkar ha vinjett. Vackra.100
1108Parti med cirka 250 FDC USA 1960-80-talet, alla med vinjett och nästan alla i var sin plastficka.100
1109Bunt med ett 50-tal brev från Italien 1980-talet. Nästan alla verkar vara rek eller värde med bra frankeringar.50
1110Österrike. 20 svarta visirblad med parti mest stämplat äldre t.o.m. 1970-talet. En del ++ ingår.50
1111Bunt med ett 50-tal censurbrev första och andra världskriget.300
111240 helark ++ av vardera 10 och 15 öre svenska Flaggan 1955. Nominal 500:-300
1113Bunt med 65 helark julmärke Färöarna 1976-2005. Två ex av de flesta.50
1114Bunt med 45 helark julmärke Grönland 1978-2001. Två ex av de flesta.50
1115Bunt med 45 Samsös julmärke i helark 1979-2001. Två ex av de flesta. Utgivna av Lions club Samsö.50
1116Kartong med många hundra försändelser, svenska och från utlandet, mest special-stämplade. Dessutom bunt svenska adresskort och postanvisningar.150
1117Bunt med 100 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med Oscar.600
1118Bunt med 100 vy- eller gratulationskort, alla frankerade med medaljong.400
1119Tyskland. Bunt med ett 100-tal gamla brevkort, brev, kort, fältpost cirka hälften från 1800-talet och resten början av 1900-talet. En del sända till Sverige.75
1120Bunt med cirka 400 lottsedlar från Penning-lotteriet.50
1121Parti svensk nominalvara i ask med påsar och kuvert. Nominal över 600:- mest valörer mellan 1 – 2 kr. En del lågvalörer oräknat200
1122Litet parti med cirka 160 svenska postfriska automathäften, bl.a. HA 4, 16. Nominal cirka 230:-75
1123Parti svenska och utländska brev Oscar och framåt. En del från utlandet med bättre frankering bl.a. Finland RK och Tub, minnes-poststämplar m.m. Även svenska helsaker och ett par buntar vykort.250
1124Kartong med brev hela världen bl.a. Tyskland, Italien, Sverige äldre och framåt, bunt adresskort, vykort m.m.200
1125Parti Danmark stämplat 1942-92 på en bunt med ett 90-tal svarta visirblad (inga pärmar). Bladen har extrahål för att även passa i kontorspärmar.150
1126Kartong med hela världen stpl/++/+ i 10 in-sticksböcker, 2 pärmar och bunt lösa blad. En hel del är motivmärken äldre till nyare200
1127Parti stämplade motivmärken, bl.a. däggdjur, bilar, hundar, katter, olympiader, lokomotiv, fåglar på cirka 100-talet svarta visirblad i en ask.150
1128Kartong med tusentals kuvert och påsar med stämplade frimärken mest äldre Sverige och Finland i fyra mindre askar Oscar och framåt. Lite utlandet här och där. Mycket att plocka med.300
1129Bunt med cirka 300 beg och obeg ryska hel-saker, alla brev med vinjett. God kval.100
1130Parti diverse frimärken ++/+/beg i några askar, påsar och löst äldre till nyare hela världen, bl.a. Berlin, block m.m. Måste vara tiotusentals märken osorterat.200
1131Kartong med beg och ++/+ hela världen i cirka 35 urvalshäften och på bunt lösblad. Bl.a. ingår Tyskland och USA.250
1132Kartong med diverse frimärken osorterat hela världen i askar och lådor. En del Sverige ingår. Mycket är säkert massvara men bättre kan finnas. Ask klipp från Österrike ingår. Slumpas!100
1133Ask med diversematerial både Sverige och utlandet, stämplat och en del ostämplat, block, motivmärken m.m. Överskott från sterbhus.450
1134Parti med ett par hundra svenska minnespost-stämplade brev mest 1940-80-talet50
1135Parti postfriska helark av 2 öre Lilla Riks-vapnet och 8 öre medaljong, 9 helark av vardera. Nominal 90:-40
1136Bunt med ett 100-tal FDC Finland 1960-70-talet. Alla brev med vinjett.50
1137Bunt med ett 100-tal svenska FDC 2000-talet. Mycket högt nypris.100
1138Kartong med diverse brev hela världen varav en del äldre från början av 1900-talet200
1139Guernsey. Bunt med 60 FDC 1975-85 kpl samt två från 1974. Vackra, alla vinjett.50
1140Ungern. Parti med bortåt 300 FDC 1960-70-talet. Vackra vinjetter.100
1141Färöarna 19 olika helark helgmärken samt två dubletter, åren 1976-94. Perfekt skick50
1142DDR Block 19 stämplat Berlin 22/2 65. Mi 75 €50
1143Parti med ett par hundra obeg ransonerings-kort perioden 1917-19.50
1144Kartong med svenska och utländska brev, hel-saker, några adresskort o.s.v. Dessutom bunt vy- och gratulationskort begagnade och obegagnade Sverige och utlandet. Från Oscar och framåt.250
1145Parti med över 200 svenska FDC från 1950-talet och ett 40-tal från 1940-talet. Alla har vinjetter.200
1146Mindre låda med svenska och utländska brev och vykort från Oscar och framåt. En del stämplar från mindre orter ingår liksom även obegagnade kort.100
1147Parti med cirka 130 påsar med ++ Island, en serie i vardera, 1950-70-talet. Något enstaka märke med fastsättare kan finnas. Bättre ingår som t.ex. Kvinna och Havsörn.125
1148Sovjet. Parti med flera hundra beg och obeg frankokuvert 1970-90-talet. Alla brev med vinjetter.75
1149USA. Ett 40-tal gamla brev mest 1800-talet fram till 1940 sända till bl.a. Sverige, Finland, Norge, Tyskland, British Guiana. Monterat på vita blad i plastfickor.100
1150Norden. Fyndlåda med stämplat och en del postfriskt äldre till 2010-talet. Flera block ingår. Allt i tre insticksböcker och några lösa blad och kuvert.300
1151Kartong med diverseparti frimärken i 7 in-insticksböcker och bunt visirblad, bl.a. Sverige, Frankrike, Belgien, Afrika, USA, Canada, mest stämplat men också en del ++/+250
1152Bunt med kring 150 flygpostbrev både första-flyg och minnesflyg, nästan bara tyska från 1960-90-talet. Många brev med vinjett.50
1153Skokartong full med tvättade frimärken hela världen, även Sverige. Det som syns är stämplat.300
1154Parti med ett 75-tal svenska äldre inte kompletta FDC, mest 1930-40-talet. Mycket högt värde om breven varit kompletta.150
1155Kartong med några hundra svenska och utländska vykort samt ett par buntar brev mest Sverige 1930-40-talet m.m.200
1156Tre småaskar med 5 och 10 öre Oscar tvättade och på klipp. Gissningsvis flera hundra ex. Läsbara stämplar finns, även prakt har noterats.150
1157Parti med flera hundra påsar och kuvert med stämplat och en del postfriskt diverse länder hela världen, bl.a. flera kuvert ++ Tyskland, ett par hundra kuvert Norge, Danmark, Finland.400
1158Samling Kosovo komplett ++ 2000-2006 med undantag för ett märke. Monterat på SAFE dual blad. Block ingår. Mi 265 €200
1159Kartong med visirpärm (35 blad) och tre insticksböcker med mest ++/+ diverse länder, bl.a. Estland, Vatikanen, motiv, Tyskland med ovanligare kombinationer, England, Sovjet.250
1160Dublettparti stämplat Sverige ringtyp till början av 1980-talet i flera hundra pergamynkuvert märkta med nummer men som kommit i oordning. Stämplar har observerats. Dessutom kanske 15000 ex i buntar och löst.500
1161Parti med 100 svenska FDC 1960-talet. Alla med vinjetter.100
1162Parti med 100 svenska FDC 1960-70-talet. Alla med vinjetter.100
1163Parti med ett 50-tal svenska FDC 1940-talet varav flera bra som t.ex. Birgitta, G V 85 år, Lunds domkyrka. Högt katalogvärde.75
1164Parti med 100 svenska FDC 1960-70-talet. Alla med vinjetter100
1165Parti med 100 svenska FDC 1960-80-talet. Alla med vinjetter.100
1166USA. Bunt med ett par hundra begagnade brevkort 1800-talet, helsaker.50
1167Låda med gissningsvis över tusentalet svenska och utländska beg och obeg vykort. En del äldre ingår.150
1168Finland. Bunt med ett 80-tal FDC 1960-80-talet, alla med vinjetter.75
1169Island. Bunt med ett 80-tal brev 1970-80-talet, nästan alla till Sverige.25
1170Låda med bortåt 1500 beg och obeg vykort hela världen med mycket Sverige.200
1171Skokartong full med tvättade och ++ märken BRD 1950-talet och framåt. Säkert 10 tusen-tals märken, allt osorterat. Mot slutet mycket postfriskt.300
1172Kartong med många hundra svenska minnes-poststämplar 1940-talet till 1980-talet150
1173Kartong med parti svenska och utländska brev från Oscar och framåt. God variation med mycket äldre och en hel del småorter bland stämplarna.200
1174Låda med svenska försändelser mest från Oscar till 1950-talet. Omväxlande innehåll med en del rek, postförskott m.m.200
1175Parti Norden stämplat/++/+ i 8 album/insticks-böcker från klassiskt till modernt. Dessutom en del lösa blad. Massor med märken, även bättre.500
1176Kartong med mest svenska brev Oscar till 1970-talet med en del rek, postförskott. Många småorter bland stämplarna, även järnvägsstämplar.400
1177Låda med försändelser hela världen, bl.a. en del Tyskland, även rek och bättre franke-ringar. Troligen bortåt ett par tusen ex.200
1178Kartong med parti svenska och utländska brev, bl.a. Tyskland, Sovjet, Italien, USA med en del helsaker 1800-talet, svensk minnespost, adresskort m.m.250
1179Samling Sverige ++ på Estett bladsats 1855-1997 i tre pärmar. Många kpl serier på främst 1950-60-talet. Pärm 3 i princip tom. I första pärmen enstaka märken här och där, även bättre.400
1180Låda med parti svenska brev mest Oscar till 1940-talet. Dessutom bunt utlandet mest fram till 1950-talet.150
1181Parti England stämplat på cirka 180 visirblad (100 svarta) i fem kontorspärmar. Tusentals märken varav många bruksmärken. En del från 1800-talet och framåt. En liten del från kanalöarna.250
1182Diverseparti i två insticksböcker och på en bunt med 100-talet svarta visirblad, bl.a. Norge, Danmark, Finland, hela världen, motivmärken bl.a. fjärilar. Nästan bara stämplat200
1183Kartong med svenska och utländska beg och obeg vykort till stor del äldre.200
1184Kartong med hela världen stämplat/++/+ i 13 insticksböcker, bl.a. Norge och Danmark. Böckerna i gott skick. En del motivmärken ingår.200
1185Sterbhuslåda med gamla album stämplat Norden samt diverse andra länder, ostämplat, urvalshäften bl.a. Oscar, insticksbok med bl.a. Tyskland, ask pergamynkuvert, ransoneringskort m.m. Nästan bara äldre material.500
1186Låda motsvarande skokartong full med svenska begagnade vykort.75
1187Parti med 250 svenska FDC 1984 och framåt, alla på Postens illustrerade kuvert. Mycket högt nypris. Många bättre. Billigt!25
1188Parti med 500 svenska FDC 1984 och framåt, alla på Postens illustrerade kuvert. Mycket högt nypris. Många bättre. Billigt!50
1189Låda med parti stämplat Finland och något postfriskt på bunt med 147 svarta visirblad perioden 1955 – 1980-talet. Många blad är 8-or. Alla blad med extra hål för att passa i kontorspärm. I övrigt bladen i gott skick. Kpl serier blandat med bruksmärken i antal.300
1190Samling Sverige 1855 – 1994 i tre Schaubek album blandat stämplat och ostämplat bl.a. Vapen, ringtyp, bandmärken kongress och förening kompletta, ett 15-tal BC/CB, 1940-talet o.s.v. Till och med 1950-talet Facit över 50000. Sedan nästan komplett postfriskt t.o.m.1979 oräknat Därefter några enstaka stämplade i bladsatsen t.o.m. 1994. Bra samling. Tillfälle!3000
1191Omfattande stämplad samling/parti Sverige 1855-2008 i 11 album med bl.a. 14 skillingar i blandad kvalité, svart och brun lokal, Vapen med varianter, liggande lejon ( bl.a. 14 A och 17 öre x 3), ringtyp med nyanser och varianter, Oscar, medaljong, landstorm, bandmärken, med varianter och avarter, kongress/förening, BC/CB o.s.v. Dessutom massor med lyxstämplar både på enstaka märken, par och block, periodvis bara lyx i senare delar. Allt insatt på svarta visirblad uppskattat till cirka 500 – 600 stycken. Ett parti som kan rekommenderas.15000